Rajd | Szlachecki weekend

IV edycja „Szlacheckiego weekendu”

5 października 2017

Tegoroczna, IV już edycja „Szlacheckiego weekendu”, która odbyła się w dniach 23 i 24 września 2017 r., miała zgodnie z tradycyjną formułą bogaty program o charakterze muzycznym, historyczno-edukacyjnym oraz sportowym. I wszystko oczywiście nawiązywało do „śląskiej szlachty”.

Pierwszym punktem programu był koncert w wykonaniu przedstawicieli rodu von Wrochem, który słynie nie tylko z talentów muzycznych, ale i z tego, że to praktycznie dzięki niemu powstały 500 lat temu Tarnowskie Góry. W „Koncercie rodu von Wrochem” wystąpili: Ulrich von Wrochem – znakomity wirtuoz altówki oraz pierwsze skrzypce La Scali i Opery Berlińskiej, a także jego nastoletni wnukowie: Frederik (skrzypce) i Henrik (instrument klawiszowy). Wykonane zostały utwory Carla Stamitza, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz improwizacja Ulricha. Na szczególną uwagę zasłużyła znakomita skrzypcowa interpretacja Ulricha Suity nr 5 c moll Bacha (napisanej oryginalnie na wiolonczelę). Po dużej porcji klasyki sporą niespodziankę sprawiła jego improwizacja, którą schowany za kotarą artysta rozpoczął od wystukiwania różnych dźwięków na okiennym szkle, by następnie zaintrygować słuchaczy nowoczesnym brzmieniem swojego utworu.

Po koncercie odbyło się otwarcie wystawy „Szable w dłoń, czyli rzecz o polskiej szlachcie”. Znajdują się na niej m.in. dwa oryginalne portrety trumienne z Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, piękne oryginały szabel z XVI, XVII i XVIII w. z kolekcji Krzysztofa Banasia, oryginały broni białej i palnej z kolekcji Kazimierza Flakusa; repliki broni, w tym miecze celtyckie z VII w., szable, topory, koncerze i buzdygany wykonane przez Jacka Dąbala oraz herbarze z XVIII i XIX w. ze zbiorów Dariusza Woźnickiego. W czasie otwarcia Krzysztof Banaś z Familii Szlacheckiej wygłosił prelekcję pt. „Świetność szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów”, poświęconą głównie uzbrojeniu. Wystawa mieści się w trzech salach tematycznych, a w każdej z nich uczestnicy wernisażu mogli osobiście porozmawiać z kolekcjonerami.

Krzysztof Banaś w rozmowie z uczestnikiem wernisażu
„Szable w dłoń…” – na wernisażu

W drugi dzień „IV Szlacheckiego weekendu” – na szczęście pogodny! – około 200 rowerzystów ruszyło w tradycyjną trasę „Śladami górnośląskiej szlachty”. Wiodła ona od pałacu Henckel von Donnersmarcków w Nakle Śląskim poprzez Rybną (pałac Koschützkich), Kopaninę (pałac baronów von Fuerstenberg), Brynek (zespół pałacowo-parkowy hrabiów Henckel von Donnersmarck) po Tworóg, gdzie przy Urzędzie Gminy – dawnym pałacu książąt zu Hohenlohe-Ingelfingen, odbył się piknik. O każdym zabytku opowiadał na postojach dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, a rowerzystów bardzo ucieszyła możliwość zwiedzenia pałacu w Brynku, który jest niedostępny dla turystów. Dodatkową atrakcję stanowił koncert w Rybnej w wykonaniu klawesynistki Hanny Balcerzak, która zagrała prześliczne miniatury klawesynowe osiemnastowiecznych kompozytorów francuskich (Armand-Louis Couperin, Jacques Duphly, Soeur Monique-Rondeau, L’Angelique, Jean-Philippe Rameau, Claude-Bénigne Balbastre).

Pod pałacem w Rybnej
Losowanie nagród konkursowych

Warto nadmienić, że od Kopaniny w rajdzie uczestniczyli na rowerach wszyscy czterej panowie von Wrochem. Na mecie rajdowicze otrzymali gorący posiłek, odbyło się także losowanie około 60 nagród konkursowych – do wygrania były piękne akcesoria rowerowe, kwiaty, kosmetyki, książki, plecaki oraz vouczery na m.in. strzyżenie, wymianę opon, pizzę, zakupy oraz sesje fotograficzne. Podobnie jak w ubiegłym roku, nagrody ufundowali przedsiębiorcy z Nakła Śląskiego, a także po raz pierwszy – firmy współpracujące z Centrum Kultury Śląskiej. Wszystkim instytucjom oraz osobom, które wsparły organizację IV edycji „Szlacheckiego weekendu” Centrum składa bardzo gorące podziękowanie.

Impreza była objęta Patronatem honorowym Starosty Tarnogórskiego Krystyny Kosmali.

Zdjęcia: Magdalena Zaton