13. Gorczycki Festiwal

Data:  17 XI 2018 r. godz. 19.00

Wykonawcy:  Olga Pasiecznik – sopran, Natalia Pasiecznik – fortepian

Bilet wstępu: 30 zł – do nabycia w Centrum lub poprzez wpłatę na konto (bilety zakupione przelewem można odebrać bezpośrednio przed imprezą):

mBank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 TKŚ VI

Organizator: 13. Gorczycki Festiwal

Koncert odbędzie się wspólnie z projektem „Twórcy Kultury Śląskiej”.

Program: Karol Szymanowski  – Pieśni Kurpiowskie op. 58, Rymy dziecięce op. 49

Koncert poświęcony będzie twórczości Karola Szymanowskiego, który uważany jest, obok Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Prezentacja dzieł właśnie tego twórcy wynika wprost z myśli przewodniej tegorocznej edycji Festiwalu – Wieki Niepodległej Kultury – mającej na celu ukazanie bogactwa rodzimej muzyki i rozmachu artystycznych idei, zrodzonych na przestrzeni wieków wolności polskiego narodu. Koncert wypełnią pieśni Szymanowskiego, które zajmują bardzo ważne miejsce w dorobku kompozytora. To właśnie w pieśniach dokonywały się najpierw zmiany w jego muzycznym języku: twórca miał naturę wrażliwego liryka, choć nie stronił w budowaniu dramaturgii dzieł od mocnych ekstatycznych kulminacji i kontrastów.

Pieśni zabrzmią w wykonaniu Olgi Pasiecznik. Ich interpretacja w wykonaniu tej artystki uznawana jest za niedościgniony wzór. Olga Pasiecznik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich sopranistek na świecie. Śpiewa na wielu słynnych scenach operowych, m.in. Opéra Bastille, Théâtre des Champs-Élysées, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Bayerische Staatsoper. Występuje także w repertuarze kameralnym, koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Specjalne miejsce w jej repertuarze zajmują romantyczne i impresjonistyczne pieśni oraz muzyka współczesna. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym: s’Hertogenbosch w Holandii, Mirjam Helin w Helsinkach oraz Królowej Elżbiety w Brukseli.

Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie znakomita Natalia Pasiecznik, siostra Olgi. Artystka posiada bardzo bogaty repertuar, który wykonuje nie tylko na współczesnym fortepianie, lecz także na instrumentach z epoki, występując zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Koncertowała w całej Europie, USA, Japonii i Argentynie. Uczestniczyła w wielu konkursach i prestiżowych festiwalach, została nagrodzona kilkoma znaczącymi stypendiami.

Koncert uzupełni premiera kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej”, jednego z najważniejszych projektów Centrum Kultury Śląskiej. Jego celem jest uwiecznianie wybitnych i zasłużonych postaci kultury regionu śląskiego na artystycznych fotografiach, które przeważnie są wykonywane we wnętrzach neogotyckiego pałacu w Nakle Śląskim.

Dofinansowano ze środków Centrum Kultury Śląskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsorami Festiwalu są: Operator gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A., Elektrobudowa S.A., Santander Bank Polska, Grupa 3S

Więcej na www.gorczycki.pl

 

• 16 października 2018

Comments are closed.