Jacek Rykała – Czarne słońce

Termin wystawy: 23 V – 12 VII 2020

Finisaż: 27 VI godz. 18.00 –

W programie:  Jacek Rykała „Mleczarnia” – spektakl teatralny: początek godz. 19.00

Uwaga! W związku z koronawirusem informacja o warunkach organizacyjnych będzie aktualizowana. Prosimy śledzić naszą stronę!

Wystawa ma charakter retrospektywny. Zostaną na niej pokazane najważniejsze prace prof. Jacka Rykały z okresu ostatnich 20 lat, ale około 1/3 obrazów to obrazy nowe, w tym prezentowane po raz pierwszy właśnie na wystawie w Centrum.

Twórczość Jacka Rykały nosi cechy realizmu magicznego. Interpretatorzy często na pierwszym planie umieszczają poczucie braku, nieobecności i opuszczenia oraz osobistą traumę malarza, jako inspirację dla pisania tych inkrustowanych strzępkami realnej rzeczywistości palimpsestów. Dodatkową atrakcję stanowi ich trójwymiarowość, uwypuklająca intencję łączenia różnych perspektyw czasowych i przestrzennych. Kreatywność Rykały wychodzi daleko poza obszar szeroko rozumianego malarstwa. Sam Autor swoje wielkoformatowe obrazy nazywa „obiektami”, będącymi kolażem malarskiego studium pejzażu miejskiego i archiwalnych fotografii, wtopionych w surowe ramy i drewniane obudowy.

Wiele elementów kolaży, np. numery domów, tabliczki z nazwami ulic oraz inne przedmioty zostały przez prof. Rykałę kupione na targach staroci. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum rodzinnego.

Jacek Rykała

Malarz, poeta, reżyser, dramaturg. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach w 1976 r. Jest profesorem zwyczajnym. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi Pracownię Malarstwa. (…) Dzieła Jacka Rykały prezentowane na całym świecie w ponad 50 wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych, kilkudziesięciu targach sztuki (Art Frankfurt, Art Köln, Art Chicago i innych). Jako jeden z niewielu artystów miał za życia indywidualną wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie (2002). Informacje o wystawach i nagrodach Jacek Rykała jest laureatem autorskiego projektu Centrum Kultury Śląskiej „Twórcy Kultury Śląskiej” 2018.

 

Jacek Rykała MLECZARNIA 

reżyseria: Jacek Rykała

wyk. Teatr Bez Sceny

obsada: Andrzejek – Andrzej Dopierała, Mareczek – Wiesław Sławik, Pielęgniarka  Nicoletta Dragon

Przebojowa, osnuta na autentycznych wspomnieniach, tragikomedia Jacka Rykały reżyserowana przez autora, w przestrzeni Siedziby Teatru Bez Sceny nabiera nowych znaczeń.

Pisany dosadnym językiem zapis spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch mężczyzn – dawnych przyjaciół – nieodparcie śmieszy, a jednocześnie stwarza okazję do refleksji o przemijaniu i sensie życia. Andrzejka (Andrzej Dopierała) i Mareczka (Wiesław Sławik) łączy nie tylko skłonność do alkoholu, ale także wspólnie przeżyta młodość, a przede wszystkim kobieta, którą obaj kochali, wspólna wielka miłość ich życia. W nocnej rozmowie, prowadzonej po 30 latach, ożywają nieistniejące już miejsca, wracają anegdoty i historie. Inteligentny i dowcipny tekst daje aktorom okazję do stworzenia wyrazistych i niezapomnianych kreacji.

źródło: teatrbezsceny.pl 

• 18 maja 2020

Comments are closed.