Czekając na Chopina

Data: 22 września 2018 r.

godzina: 18.00

BILETÓW BRAK  (informacja będzie aktualizowana po 17 września)

Kategoria imprezy: V Szlachecki weekend

INFORMACJA O SPEKTAKLU

Wystawca: Opera Śląska w Bytomiu

Scenariusz, reżyseria, inscenizacja – Michał Znaniecki

Bohaterkami spektaklu są uczennice, które rozmawiają na temat Fryderyka Chopina, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich podczas różnych sytuacji towarzyskich. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia niektórych utworów mistrza fortepianu. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Czy jednak Chopin się pojawi? 

Scenariusz spektaklu oparty jest na dokumentach z epoki (listy, notatki, pamiętniki, wspomnienia), ale jest w nim także sporo improwizacji. Inscenizacja zakłada intymny kontakt z publicznością, która razem z aktorami uczestniczy w spektaklu poprzez zabawy, wspólny śpiew, taniec i współprzeżywanie. Z tego względu nie istnieje podział na scenę i widownię.

Recenzja

Najnowsza premiera zrealizowana przez Operę Śląską to nie spektakl, lecz właściwie muzyczny performance. „czekajac na Chopina” nie jest portretem artysty, a ciekawą opowieścią o byciu geniuszem, muzyce, którą tworzył, i kobietach, którymi kompozytor się otaczał, a które darzyły go obłąkańczym uwielbieniem.

Alexandra Kozowicz, Gazeta Wyborcza

• 24 lipca 2018

Comments are closed.