Face to face

Wystawa: 30.06 – 31.07.2018 r.

wernisaż: 30.06 godz. 18.00

wystąpią: Wojciech Lichtański (saksofon) & Przemysław Pankiewicz (Rhodes piano)

partnerzy: Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej, Muzeum Edyty Stein w Lublińcu, Miasto Lubliniec, Powiat Tarnogórski

patronat medialny: TVP Kultura, TVP Katowice, TG Stacja

O WYSTAWIE

Spotkanie przy okazji wspólnej wystawy artystów z różnych państw zawsze będzie rodziło pytanie o kondycję sztuki, w tym przypadku krajów po obu stronach Nysy Łużyckiej. Sztuka zawsze jest odzwierciedleniem nastrojów i problemów społeczeństw, zatem materiał w postaci obrazów, bądź form przestrzennych jest nośnikiem wielu informacji, nie tylko tych związanych z wystawianymi dziełami oraz z ich autorami. Dlatego dialogiczny charakter wystawy można rozpatrywać, na co najmniej dwóch poziomach:

jako bezpośredni dialog między artystami oraz jako odzwierciedlenie stanu emocjonalnego dwóch społeczeństw, pozornie zupełnie różnych, jednak posiadających podobny rodowód w postaci cywilizacji chrześcijańskiej.

Każda wystawa jest świetną okazją do zadania fundamentalnego pytania: Czym (dla nas) jest sztuka? Z którymi problemami się utożsamiamy a które są nam obce? Posiadamy ten przywilej, że jako artyści możemy podejść do problemu zarówno z perspektywy twórcy, jak i odbiorcy sztuki. Tym samym łatwiej nam ocenić, co jest prawdziwym drążeniem problemu, a co jedynie jego powierzchownym dotknięciem. Oczywiście niniejsza wystawa polsko-niemiecka, jak zresztą każda o charakterze międzynarodowym, jest świetną okazją do zacieśniania więzów przyjaźni oraz do twórczych przemyśleń, nie tylko tych związanych ze sztuką. W wystawie bierze udział po dziesięciu artystów z Niemiec i Polski.

Twórcy niemieccy, związani są z regionem Zagłębia Ruhry, w szczególności z ośrodkami BBK w Bonn oraz w Düsseldorfie:

Janko Arzensek, Mauga Houba-Hausherr, Eva Jepsen-Föge, Rainer Lehmann, Almuth Leib, Jan Masa, Gosia Richter, Monika Kilders, Ricarda Rommerscheidt, Barbara Verhoeven.

Twórcy polscy, związani ze Śląskiem:

Zbigniew Furgaliński, Katarzyna Gawrych-Olender, Maciej Linttner, Roman Kalarus, Stanisław Kowalczyk, Wit Pichurski, Adam Pociecha, Jan Szmatloch, Aleksandra Herbowska-Matera, Damian Pietrek.

Face to face jest wystawą, w której przedstawiciele konkretnych dyscyplin konfrontowani są z sobą, tak więc formy przestrzenne korespondują z innymi formami przestrzennymi, również prace malarskie oddziaływają bezpośrednio na siebie. Jest to dialog niepozbawiony pewnej nuty rywalizacji, w dobrym tego słowa znaczeniu. To również element porządkujący koncepcję wystawy, która poprzez swój interdyscyplinarny charakter jest pokazem interesującym ze względu na mnogość: prezentowanych dyscyplin oraz postaw twórczych.

Wnętrza byłego pałacu Donnersmarcków, a obecnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, są kwintesencją śląskiej historii i skłaniają do rozważań na temat relacji polsko-niemieckich, zarówno tych historycznych, jak i obecnych.

dr hab. Damian Pietrek

O MUZYKACH

Wojciech Lichtański (ur. 1989) – jeden z najbardziej utalentowanych saksofonistów altowych młodego pokolenia. Zdobywca głównej nagrody konkursu 15. Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Jazzu nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Jako kompozytor otrzymał kilka prestiżowych nagód, w tym nagrodę specjalną za kompozycję “Journey with K.” na big band, przyznaną przez Marię Schneider w konkursie 14. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Jako nastolatek wygrał wiele konkursów muzyki klasycznej. W roku 2013 uzyskał tytuł magistra sztuki (specjalność saksofon) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na tej samej uczelni zdobył tytuł licencjata  z zakresu kompozycji i aranżacji.

Wojciech współtworzy kilka wyróżniających się zespołów jazzowych: Vehemence Quartet, Piotr Budniak Essential Group, czy Mateusz Puławski Lunar Quartet (Holandia). Jest liderem swojego autorskiego kwartetu Wojciech Lichtański Questions. Miał okazję występować na wielu festiwalach w Polsce i za granicą: m.in. Leverkusen Jazz Festival, Delhi Jazz Festival, Stara Zagora Jazz Festival, czy Jazz nad Odrą. Współpracował z takimi muzykami jak: Jorge Vistel, Martin Vinje, Thomas Winther Andersen, Henning Luther, Leszek Możdżer, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Ed Partyka, Piotr Wyleżoł i wielu innych.

Dyskografia (wybrana):

  • „Into the Life“ – Piotr Budniak Essential Group (2017)
  • „Anomalia“ – Vehemence Quartet (2015)
  • „Live“ – Lichtański Sound Lab (2013)

Nagrody (wybrane): „Indywidualność Jazzowa i Grand Prix 51. Jazz nad Odrą Festival z Vehemence Quartet (przewodniczący Jury Lee Konitz),  „Aniołek Jazzowy“ i Grand Prix 15. Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa z Lichtański Sound Lab, Grand Prix 7th Azoty Jazz Contest w Tarnowie z Vehemence Quartet, Nagroda specjalna za najlepszą kompozycję na big band przyznana przez Marię Schneider – 14. Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa, II miejsce za kompozycję “QWE” w I międzynarodowym konkursie na kompozycję Jazzową w ramach Śląskiego festiwalu Jazzowego

Facebook: www.facebook.com/wojciechlichtanskisaxophonist/

Youtube: www.youtube.com/channel/UCOw5USS2k4VcLq_K7ZTXgxw

Przemysław Pankiewicz
Debiutujący jazzowy pianista młodego pokolenia. Lider zespołu Bokeh Acoustic Trio. Student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwent Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Laureat licznych konkursów muzycznych m.in. w Moskwie, Wilnie i Polsce. Korzenie pianisty znajdują się w muzyce klasycznej co poszerza spektrum jego inspiracji w kompozycjach jazzowych. Obecnie jest w trakcie realizacji swoich marzeń muzycznych. Uczy się i tworzy.

• 1 czerwca 2018

Comments are closed.