Irek Głyk Vibes Expression

Data: 14.10.2018 godz. 19.00

bilet: 30 zł

  • kasa Centrum
  • opłata przelewem na konto mBank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 „Głyk”

Wykonawcy: Ireneusz Głyk – wibrafon, Paweł Tomaszewski – fortepian

Koncert promuje najnowszy album Ireneusza Głyka „Irek Głyk Vibes Expression”.

Cykl: Tarnogórskie Spotkania Jazzowe

Irek Głyk & Rafał Stępień – I will sing unto the Lord

IRENEUSZ GŁYK

Ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer. Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music.

Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet (Adam Kowalewski – bas, Krzysztof Dziedzic – perkusja, Marek Podkowa – saksofon, lider – wibrafon). Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk zostaje okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba) – koncerty cieszą się wielkim powodzeniem, nic więc dziwnego, że obecnie artyści powracają do tego projektu.

Ponadto Irek Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen,Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski,Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela,Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać. Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria).

źródło: www.glyk.pl

Autorskie albumy: „Long Time”, „Step Ahead”, „Irek Głyk Vibes Expression”

Koncerty w Centrum Kultury Śląskiej:

  • wernisaż wystawy  „Jan Szmatloch. Architektura pamięci” z Grzegorzem Kapołką i Dariuszem Ziółkiem (2014)
  • „Tłusty czwartek z bluesem”  z: „Kapołka – Winder Blues Collective” (2017)
  •  wernisaż wystawy Ireneusza Walczaka „Simulacrum?” – koncert „Kinga Głyk Trio”

 

PAWEŁ TOMASZEWSKI

Pianista, kompozytor. W roku 2006 ukończył specjalność Fortepian jazzowy na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu – kierunek Jazz i Muzyka Estradowa, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2013 roku uzyskał w AM w Katowicach stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, specjalność fortepian. W roku akademickim 2007/2008 podjął pracę w Instytucie Jazzu, która trwa do dziś.

W swoim dorobku Paweł Tomaszewski ma współprace z takimi artystami, jak  Jarosław Śmietana, Nigel Kennedy, Larry Coryell, Z-Star, Karen Edwards, Bill Neal, Wojciech Karolak, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Jorgos Skolias, Krzesimir Dębski, Wiesław Pieregorólka, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, oraz zespołami: Kwartet Grzegorza Nagórskiego,  Dean Brown Quartet, Eric Marienthal International Band.

Obszerne bio artysty można przeczytać tutaj.

Koncerty w Centrum Kultury Śląskiej:

  • „Twórcy Kultury Śląskiej 2015” w duecie w Wojciechem Myrczkiem

 

 

 

• 22 sierpnia 2018

Comments are closed.