Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska

Data: 28 listopada 2019 r. godz. 10.30

Typ imprezy: projekcja filmu

Reżyseria: Kamil Małecki i Alina Chechelska-Płoskonka

Realizacja: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

Patronat: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

Odbiorca: szkoły

Pokazy zostaną połączone z rozmową i dyskusją na temat powstań śląskich i ich roli w historii. Celem przedsięwzięcia jest promocja postaci Józefy Bramowskiej, postaci charyzmatycznej, ale trochę zapomnianej i mało znanej, edukacja historyczna w atrakcyjnej, nowoczesnej i przystępnej formie, promocja wiedzy o powstaniach śląskich i ich bohaterach, kształtowanie postaw patriotycznych, czytelny i wiarygodny przekaz historyczny.

Józefa Bramowska (1860-1942)

Działaczka społeczna, propagatorka polskości Śląska, przewodnicząca Zarządu Głównego Towarzystwa Polek na Śląsku, senator RP (1929–1930 i 1935). Związana z Żyglinem k. Tarnowskich Gór, była znaną w swoich czasach postacią publiczną, działaczką społeczną, ale także propagatorką czytelnictwa, stroju śląskiego, żoną i matką pięciu synów. Film zwraca uwagę na ciekawą, miejscami dramatyczną, historię życia śląskiej kobiety w trudnym momencie dziejowym. Poprzez pryzmat historii ukazuje postawę i wybory śląskich kobiet.

Projekt jest finansowany z darowizny otrzymanej od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach Konkursu grantowego „Patroni Roku” oraz ze środków Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

 

• 25 października 2019

Comments are closed.