Metamorfozy – kalendarz/wystawa

Fot. Marek Wesołowski

Typ wydarzenia: kalendarz

Data promocji: 21 XI 2020 godz. 17.00 Transmisja ONLINE na Facebooku Centrum – wystąpi zespół KRZIKOPA

Autorzy zdjęć: Krzysztof Miller, Marek Wesołowski

Partner: Stowarzyszenie „Góry Kultury”

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego

Kalendarz METAMORFOZY odnosi się do setnej rocznicy II powstania śląskiego, a jego celem jest upamiętnienie tego wydarzenia w sposób nowoczesny i nieszablonowy, poprzez fotografie i kolaże z motywami historycznymi i współczesnymi. Kalendarz będzie wypełniony   fotografiami Ślązaków, w tym także dzieci. Postaci są sfotografowane na tle współczesnej architektury całego Śląska, a dodatkowo bohaterowie „kartek z kalendarza”  w jakiś symboliczny sposób, np. poprzez archiwalne fotografie czy mundury, nawiązują do  II Powstania Śląskiego. W ten sposób projekt podejmuje nie tylko próbę ukazania ciągłości i pamięci historycznej oraz dumy Ślązaków ze Śląska i przemian, jakim ulega ciągle nasz Region, ale także pokazuje, że o historii można mówić w sposób nowoczesny, nieszablonowy i atrakcyjny wizualnie. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, albowiem planuje się druk tzw. Teki – „Metamorfozy”. Będzie to unikatowe, limitowane i numerowane wydawnictwo o wymiarach 50 cm na 40 cm w kształcie koperty zawierającej 12 fotografii – kartek z Kalendarza METAMORFOZY.

METAMORFOZY stanowią ósmą już odsłonę projektu polegającego na publikacji kalendarza prezentującego wartości związane z regionem Górnego Śląska.

Fot. Krzysztof Miller

KRZIKOPA

Dziołchy: Katarzyna Dudziak (wokal, bęben obręczowy), Karo Przewłoka (wokal, skrzypce, przeszkadzajki) / Chopy: Adam Romański (skrzypce), Spacepierre (perkusja), Dominik Kalamarz (elektronika), Mateusz Dyszkiewicz (akordeon zwany cyją)

Krzikopa nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, i tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i tradycyjnych technikach śpiewu, lecz dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

Region i styl

Śląsk najczęściej był obszarem granicznym, gdzie mieszały się różne kultury: polska, czeska i niemiecka. Muzyka Krzikopy do tego nawiązuje: śląskie śpiewki miesza ze stylami z niemal całego świata (znajdziemy tu rytmy bałkańskie, skandynawskie i nawet kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński. Brzmieniowo ludowey śpiew i tradycyjne instrumenty jak skrzypce i akordeon wspomagane są nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, co czyni z muzyki Krzikopy niespotykaną mieszankę, zupełnie jak to ma miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska.

Źródło: krzikopa.pl

• 27 października 2020

Comments are closed.