Wystawa stała

Salonik Hrabiego

„Salonik hrabiego” to nazwa stałej ekspozycji o charakterze historycznym, poświęconej pamięci rodu Henckel von Donnersmarck. Za Donnersmarcków ta niewielka sala z ozdobnym plafonem (oryginalna jest tylko jedna część, drugą odtworzono) należała do hrabianki Teresy, siostry hrabiego Łazarza V, ostatniego właściciela pałacu. Dziejowa zawierucha sprawiła, że z wyposażenia nie zostało praktycznie nic, można zatem jedynie odtworzyć klimat epoki poprzez ekspozycję mebli z początków XX wieku oraz dekoracyjnych zasłon. Oryginalnym pałacowym meblem jest jedynie drewniane krzesło z czarnym siedziskiem. Komoda i witryna z lat 40. XX w. to darowizna rodziny Kloza i Zbrzezny – „Ku pamięci Joanny Zbrzezny”.

W „Saloniku” prezentowane są również różnego rodzaju pamiątki po Henckel von Donnersmarckach. Największa z nich to pałacowy globus. W witrynie znajdują się porcelanowe talerzyki, którymi obdarowywano służbę. Wśród eksponatów zobaczyć można dwa oryginalne druki wydane przy okazji śmierci Edwina oraz jego małżonki Wilhelminy, zdjęcia członków rodziny, w tym fotografie z ich wizyt w latach 2014-2016) sztućce z pałacu w Świerklańcu, pisma oraz publikacje. Na komodzie ustawiona jest ręcznie malowana kopia wywodu rodziny Henckel von Donnersmarck z Nakła Śląskiego – dar hrabiego Andreasa. Nad ścianie nad nim wisi kopia portretu Laury von Hardenberg, pierwszej żony Hugona I. Na ścianach korytarza przylegających do „Saloniku” zawieszone zostały inne materiały archiwalne – zdjęcia z przedwojennej prasy salonowej oraz zdjęcia Zofii i Hansa Ulricha Schaffgotschów.

Centrum Kultury Śląskiej bardzo chętnie przyjmie wszelkie pamiątki po Donnersmarckach, choćby tylko na zasadzie użyczenia.