Spotkanie po latach

Wystawa w przygotowaniu

Termin: 24 X 2020 r.  

W dziejach każdego pałacu czy dworu szlacheckiego niebagatelną rolę odgrywali pracujący w nich ludzie: służący, kucharze, ogrodnicy, koniuszy czy kierowcy automobilów. Nie wspominają o nich zazwyczaj kroniki, a przecież stanowili istotny element funkcjonowania szlacheckich czy magnackich rezydencji. Tak było i w przypadku pałacu Henckel von Donnersmarcków w Nakle Śląskim, z którym swoje losy związała znacząca liczba mieszkańców Nakła i okolic. Trudne czasy powojenne sprawiły, że na temat pracy u Donnersmarcków bezpieczniej było zachować milczenie. Ci, którzy pracowali u grafów Donnersmarcków, odeszli już, ale pozostały po nich ich mniej lub bardziej bogate wspomnienia, przechowane w pamięci dzieci czy wnuków, oraz fotografie, a może i inne pamiątki związane z pałacem.

Centrum Kultury Śląskiej pragnie przypomnieć tych ludzi, organizując wystawę fotograficzną „Spotkanie po latach”. Spojrzenie na ich twarze i postacie pomoże wzbogacić naszą wiedzę o współistnieniu tych dwóch jakże różnych, ale bardzo ze sobą splecionych światów: świata hrabiów Donnersmarck i ich pracowników. Dla potomków bohaterów wystawy będzie to okazja do spojrzenia wstecz, a może odkrycia nieznanych wątków z dziejów ich przodków i krewnych. Tym samym pięknie pogłębiłaby się integracja współczesnej nakielskiej społeczności z pałacem, który poprzez kultywująca historię działalność Centrum Kultury Śląskiej może stanowić obiekt ich dumy i chluby.

Stan na 30 III 2020

Powoli kończymy zbieranie fotografii oraz wspomnień. Materiału jest dużo, gdyż dzięki Państwu, którzy zdecydowali się na współpracę, pozyskaliśmy wiele bardzo cennych informacji na temat relacji hrabiów Henckel von Donnersmarck z ich pracownikami, poznaliśmy wiele anegdot i ciekawostek. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu wiemy już o wiele więcej o tym, co działo się w pałacu i w jego otoczeniu.
Na obecnym etapie dokonujemy wstępnej selekcji zdjęć – co widać na naszej relacji fotograficznej – oraz spisujemy opowieści naszych rozmówców, które były nagrywane. Opowieści wesołe, ale też i dramatyczne. Bardzo żmudna to, ale zarazem fascynująca praca. 
Jesteśmy pewni, że wystawa będzie bardzo ciekawa!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas i ochotę na skontaktowanie się z nami i udostępnienie nam zdjęć oraz dokumentów swoich krewnych. Najstarszą osobą była 90-letnia pani Emilia Wielgórecka, bezpośredni świadek tamtej epoki, która znała hrabiów osobiście i dużo o nich opowiedziała. To ważne, ponieważ w trudnej rzeczywistości powojennej wielu pracowników Donnersmarcków wolało o swoich związkach z hrabiami nie mówić i we wspomnieniach ich rodzin przetrwało niewiele.

Kontakt: Barbara Bereska, tel. 792 191 972; Renata Głuszek, tel. 32 441 60 28 (sekretariat)

Konsultacja historyczna: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Rozmowa Radia Piekary z dr Kuzio-Podruckim

Na zdjęciach

 Anna Opara i nn – przykład retuszu.

wstępna selekcja zdjęć

• 5 sierpnia 2019

Comments are closed.