Twórcy Kultury Śląskiej – VI edycja

Data: 17 XI 2017 r. godz. 19.00

Bilet wstępu: 30 zł  – do nabycia w Centrum lub poprzez wpłatę na konto (bilety zakupione przelewem można odebrać bezpośrednio przed imprezą):

mBank 22 1140 1078 0000 4067 6900 1002 TKŚ VI

Współorganizator: 13. Gorczycki Festiwal

W programie:

  • spotkanie z Twórcami Kultury Śląskiej podczas otwarcia wystawy oraz promocji kalendarza Twórcy Kultury Śląskiej 2019
  • koncert pieśni Karola Szymanowskiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik (sopran) oraz Natalii Pasiecznik (fortepian)

Twórcy Kultury Śląskiej” to autorski projekt fotograficzny Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, realizowany od 2013 r. Jego istotą jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju artystycznego portretu postaci zasłużonych dla kultury śląskiej, ale także i całej Polski, a nawet świata. Jeden z celów, jaki przyświeca tej idei, wyraża motto działania Centrum: „aby śląskie dawało do myślenia”. Chodzi tu o wyjście poza stereotyp postrzegania śląskiej kultury poprzez pryzmat ludyczności i zadanie poważnych pytań o korzenie, tożsamość i tradycję tego regionu, pokazanie wybitnych artystów uprawiających różne dziedziny sztuki: malarzy i grafików, muzyków, kompozytorów, pisarzy, architektów, aktorów, operatorów filmowych, fotografików…

Autorami zdjęć są Krzysztof Miller oraz Marek Wesołowski, członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski. Oryginalność fotografii polega na tym, że ich bohaterowie pokazywani są często z rekwizytami charakteryzującymi ich zawody, prywatne pasje i zainteresowania, ale nade wszystko portrety te podejmują próbę ukazania samej osobowości artystów. Bardzo ważny element stanowi również pejzaż Górnego Śląska. Całość tworzy przesycony duchem Śląska, czasami nie wolny od humoru, niezwykle wyrafinowany portret o wysokich walorach artystycznych. Trzeba podkreślić, że nie ma w skali kraju podobnej galerii fotograficznej.

Impreza promująca kalendarz oraz wystawę to przedsięwzięcie mające na celu osobliwą, bezpośrednią konfrontację postaci i animatorów kultury z jej odbiorcami. W czasie promocji dochodzi bowiem do spotkania osób portretowanych (zapraszani są bohaterowie wszystkich edycji) i gości wernisażu, co daje znakomitą okazję do nieformalnej rozmowy i dyskusji. Towarzyszą temu koncerty / spektakle w wykonaniu artystów będących bohaterami tego projektu.

VI edycja TKŚ odbędzie w rozszerzonej formule, łączącej projekt z 13. edycją Gorczycki Festiwalu – promocji kalendarza towarzyszyć będzie koncert pieśni Karola Szymanowskiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik (sopran) oraz Natalii Pasiecznik (fortepian). Powodem było między innymi zaproszenie do udziału dyrektora generalnego festiwalu Adama Wesołowskiego. Gorczycki Festiwal, obejmujący swoim zasięgiem kilkanaście miast woj, śląskiego, stanowi obecnie największą imprezę muzyczną województwa śląskiego, będąc jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska w Europie. W koncertach, w unikatowym repertuarze, występują czołowi artyści świata. Artystycznym celem festiwalu jest propagowanie arcydzieł klasycznej muzyki wokalno-instrumentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego urodzonego na Śląsku Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku. 

Olga Pasiecznik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich sopranistek na świecie. Śpiewa na wielu słynnych scenach operowych, m.in. Opéra Bastille, Théâtre des Champs-Élysées, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Bayerische Staatsoper. Występuje także w repertuarze kameralnym, koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii.

Natalia Pasiecznik, siostra Olgi, to artystka o bardzo bogatym repertuarze, który wykonuje nie tylko na współczesnym fortepianie, lecz także na instrumentach z epoki, występując zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Koncertowała w całej Europie, USA, Japonii i Argentynie.

Szczegóły koncertu tutaj

sponsorzy TKŚ: O&S Computer Soft, Serix, Intergaz, Kofeina Public Relations

sponsorzy 13. Gorczycki Festiwal: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A., Elektrobudowa S.A., Santander Bank Polska, Grupa 3S

patronat medialny TKŚ: Radio Piekary, TG Stacja

 

 

• 16 października 2018

Comments are closed.