Wrocław-Breslau

Data: 24 listopada 2017 r. godz. 18.00

Impreza: projekcja filmu

Wstęp: wolny

„Wrocław – Breslau” to tytuł jednego z czterech odcinków fabularyzowanego serialu dokumentalnego „Polacy i Niemcy – Historia sąsiedztwa”, wyprodukowanego przez telewizję TVN i oraz niemiecką telewizję publiczną ZDF. Autorami serialu są Andrzej Klamt i Zofia Kunert, a wyreżyserował go Giordan Maug. Wśród konsultantów historycznych znaleźli się: dr Peter Oliver Loew, prof. Igor Kąkolewski i prof. dr Krzysztof Ruchniewicz.

Celem serialu jest pokazanie, jak duży wpływ na historię Środkowej Europy miała dolnośląska metropolia, która na przestrzeni lat należała do terytorium sześciu różnych  państw. Tysiącletnia historia stosunków polsko-niemieckich jest nierzadko przedstawiana w bardzo zniekształcony sposób. Najczęściej mówi się o wojnach, okupacji czy rozbiorach. Taka tematyka odzwierciedla jedynie część wspólnej przeszłości. Tymczasem okazuje się, że wcześniejsze stosunki między Niemcami i Polakami były zazwyczaj przyjazne, nastawione na sąsiedzką współpracę, intensywną wymianę kulturową oraz zgodne współistnienie… Każdy z czterech odcinków serialu opowiada o innym etapie sąsiedzkich relacji. Ostatni odcinek, „Wrocław – Breslau”, pokazuje, jak duży wpływ na historię Środkowej Europy miała dolnośląska metropolia, która na przestrzeni lat należała do terytorium sześciu różnych państw!

„W serialu pojawią się wypowiedzi ekspertów, inscenizowane sekwencje historyczne oraz animacje komputerowe. Fabularne sceny przedstawią natomiast kluczowe momenty wspólnej historii. Prace na planie rozpoczęto tuż przed 17 czerwca 2016 roku, co było symboliczną datą odnoszącą się do 25. rocznicy podpisania „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy“.”

naekranie.pl

• 19 października 2017

Comments are closed.