Aktualności

10-lecie Centrum

3 maja 2023

2 maja 2013 r. nowo utworzone Centrum Kultury Śląskiej wpuściło pierwszych zwiedzających. 10 lat po tym wydarzeniu, w świąteczny dzień 3 maja 2023 r., tłumy gości wypełniły wnętrza pałacu w Nakle Śląskim, aby wziąć udział w obchodach jubileuszu naszej Instytucji. Program imprezy był bardzo bogaty i różnorodny.

Na retrospektywną część wydarzenia złożyło się 5 wystaw, w tym cztery pokazujące największe projekty cykliczne Centrum: „Twórcy Kultury Śląskiej & Metamorfozy” (kalendarze, Powstańcza Teka, fotogramy z wystaw); „Szlachecki weekend” z podziałem na wystawy historyczne (kroniki z wpisami hrabiów, gabloty, zdjęcia, kostiumy, plansze) oraz rajd rowerowy (plakaty, koszulki, filmowe relacje), „Tłusty czwartek z bluesem” (plakaty. zdjęcia koncertów), „Wiosenne ASPiracje” (obrazy), a także obrazy różnych wystaw będące własnością Centrum. Korespondowała z tym część oficjalna, rozpoczęta wprowadzeniem wicestarosty Sebastiana Nowaka oraz życzenia i gratulacje złożone na ręce dyrektor Kamili Paradowskiej przez senator Halinę Biedę, posła Tomasza Olichwera, wójta gminy Świerklaniec Marka Cyla, przewodniczącego Rady Gminy Jarosława Wasążnika, prezesa SMZT Zbigniewa Pawlaka i dyrektor ZS CKR Łucję Chrzęstek-Bar. Znalazło się miejsce również na podziękowania dla pracowników Centrum minionej dekady.

Po części oficjalnej goście zostali uraczeni dwiema niespodziankami: Pierwszą, w postaci walca wiedeńskiego w wykonaniu Laury Segi i Hektora Sławińskiego, przygotowała Szkoła Tańca Mistral. Drugą, jubileuszowy tort szwarcwaldzki, upiekł HOTEL Restauracja OPERA. (Tym tortem powinno delektować się przy muzyce klasyków z Wiednia, stąd właśnie wybór walca wiedeńskiego.) Czekoladowo-wiśniowy wypiek wwiózł na salę i pokroił Michał Przybylski z firmy Catering Na widelcu Tarnowskie Góry. który w swej wielkiej kucharskiej czapie i białym fartuchu uosabiał postać Maxa Linke, pałacowego kucharza z Kopic.

Tort nie był jedynym akcentem kulinarnym tego dnia, gdyż od początku imprezy funkcjonowała kawiarenka ze słodkim poczęstunkiem w postaci sernika oraz babek przygotowanych przez HOTEL Restauracja OPERA, serwowanych z kawą lub herbatą. Do tego nowalijkowe kanapki firmy „Na widelcu”, ale kulinarne clou programu stanowiły „Pałacowe smaki”, czyli potrawy inspirowane szlacheckimi przepisami, przygotowanymi przez Catering „Na widelcu”. W menu (opisanym w specjalnych, efektownych broszurach): wykwintny rosół z perliczki ze swojskimi nudlami, klasyczny ślonski łobiod (rolada, kluski i modra kapusta), dworski pasztet z królika, gulasz z dzika. Koncepcję „Pałacowych smaków” wymyśliła i wielkim staraniem przygotowała Barbara Bereska.

Bogate i różnorodne atrakcje dla dzieci, pod hasłem „Pałacowe animacje”, stanowiły symboliczne przejście od poprzedniej formuły Centrum do obecnej, z ofertą w dużej mierze rodzinną. W kilku salach pałacu czekały na najmłodszych: EkoMuzyka dla Smyka – warsztaty muzyczne dla najmłodszych; zumba, zajęcia rytmiczne, malowanie na folii, tatuaże brokatowe i kącik plastyczny przygotowane przez Akademię Przedszkolaka Kangurek oraz Akademię Przedszkolaka Żędowice. A przed budynkiem Teatr Mattenia dał dzieciakom możliwość tworzenia malunków na tablicy oraz… na swoich białych kombinezonach. Szczęśliwie pogoda dopisała.

Na dwa ostatnie punkty programu obchodów 10-lecia Centrum czekało wielu gości, chociaż obydwa mocno się od siebie różniły. Pierwszym z nich była bowiem klimatyczna prelekcja dr. Jacka Kurka pt. „Ballada o białej bawełnie, czarnym węglu i ognistych marzeniach”, wygłoszona w stylu typowym dla bardzo popularnego w Tarnowskich Górach prelegenta. Zaciemniona sala, kolorowe slajdy i muzyka stanowiły tło opowieści o tym, co łączy Śląsk i Dziki Zachód. Odpowiedź na to pytanie stanowiła doskonałe wprowadzenie do ostatniego już punktu programu, czyli plenerowego koncertu „Skazany na bluesa”, w którym pojawilo się oczywiście sporo utworów Dżemu w wykonaniu artystów grających w wyżej wymienionym spektaklu Teatru Śląskiego, z Maciejem Lipiną jako wokalistą. Patrząc na skład zespołu, który swoją muzyką znakomicie rozgrzewał licznie zgromadzoną publiczność: Maciej Lipina (wokal, gitara), Paweł Ambroziak (gitara), Marcin Zaleś (gitara), Adam Snopek (klawisze), Ronald Tuczykont (bas) oraz Przemysław Smaczny (perkusja) można powiedzieć:, że wiekszość z nich to weterani wcześniejszych występów w Centrum…