Aktualności

2017 – zapowiedzi

3 stycznia 2017

Na przedświątecznym posiedzeniu Rady Programowej, 12 grudnia 2016 r., został zaakceptowany ramowy plan imprez Centrum Kultury Śląskiej na 2017 r. Oczywiście w ciągu roku pojawią się nowe, nie ujęte w tym planie projekty, na pewno – jak wynika z naszej praktyki – będą to koncerty. Muzyka zagości zresztą w Centrum w znacznie większym zakresie. Poniżej przedstawiamy ogólny zarys planu, a szczegółowe informacje znajdą Państwo w ogłoszeniach, które będą wprowadzane i aktualizowane na bieżąco.

Wystawy – plastyka

W ramach stałej współpracy z katowicką Akademią Sztuk Pięknych – ten cykliczny projekt nosi już oficjalną nazwę „Wiosenne ASPiracje” – w kwietniu zostanie pokazana wystawa prof. ADAMA ROMANIUKA, który jest profesorem zwyczajnym w katedrze grafiki. Będzie to duża wystawa, podobnie jak wcześniejsza wystawa (luty/marzec) MARKA GRABOWSKIEGO, malarza, rzeźbiarza, poety, przez niektórych krytyków zaliczanego do twórców spod znaku „art brut”. W czerwcu i lipcu swoje prace zaprezentuje JACEK SZTUKA – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-2001) na Wydziale Malarstwa, zdobywca w 2009 r. Grand Prix XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Od sierpnia do połowy października będziemy zapoznawać się z twórczością prof. TADEUSZA RUSA, absolwenta Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zajmuje się malarstwem, rysunkiem i teorią kultury. Na I piętrze pokażemy (kwiecień/maj) obrazy DARIUSZA MILIŃSKIEGO z Pławnej, który specjalizuje się w portretowaniu ludzi w stylistyce quasi-realistycznej i bajkowej.
Rok 2017 rozpoczyna się jednakże wystawą „FORMA. Człowiek. Transformacja. Sztuka. Reakcja.”, przygotowaną przez historyka sztuki Irmę Kozinę i jej studentów z Zakładu Historii Sztuki przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Szczegóły – w ogłoszeniach.

Wystawy – fotografia

ADAM SIKORA, ZENON HARASYM, ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC to nazwiska fotografów, którzy będą mieć w Centrum swoje indywidualne wystawy. Pierwsza z nich to „Blisko nas” (styczeń/luty) – życie codzienne Żydów w fotografii Arkadiusza Ławrywiańca, członka ZPAF i reportera Dziennika Zachodniego (szczegóły w Ogłoszeniach). Od czerwca do połowy października w salach fotograficznych zawisną prace Zenona Harasyma (ZPAF Okręg Dolnośląski), którego obiekt zainteresowań stanowią: człowiek i jego otoczenie, filozoficzne aspekty fotografii, natury, artysta i jego stosunek do sztuki oraz relacja fotografii do wirtualnej rzeczywistości. W pozostałych miesiącach pokażemy fotografie Adama Sikory, operatora filmowego, który jest jednym z bohaterów kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej 2017”. Ta wystawa będzie korespondować z wielką wystawą „Twórcy Kultury Śląskiej” (trzy największe sale pałacu), mającą charakter gali podsumowującej wszystkie edycje TKŚ. Autorami zdjęć są KRZYSZTOF MILLER oraz MAREK WESOŁOWSKI.


Wystawy edukacyjne i inne

Będą to: „Szable w dłoń” (w ramach IV Szlacheckiego weekendu); „Odczytano z torfowisk – Początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego” – wystawa Stowarzyszenia Milosników Ziemi Tarnogórskiej (luty/marzec); „Na granicy” (o granicy na Śląsku po 1922 r.) – wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach (od połowy lutego do połowy kwietnia); „Henryk Sławik – bohater trzech narodów” (od połowy września do końca roku) oraz wystawa prac plastycznych członków Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku (czerwiec). Kontynuowana jest wystawa stała poświęcona Donnersmarckom, tzw. „Salonik hrabiego”, z częściowo nowym wyposażeniem.

Koncerty

W chwili obecnej wiadomo, że odbędą się: tradycyjny koncert „Tłusty czwartek z bluesem” (23 lutego); wielki koncert rodu von Wrochem w Kompleksie Zamkowym w Starych Tarnowicach – w ramach IV Szlacheckiego weekendu (24 września); koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Extempore z okazji II Ogólnopolskich Warsztatów Stylu (tzw. szkoła Suzuki) oraz koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego.

Konferencje naukowe

„Horyzonty gier wideo” – ogólnopolska konferencja organizowana przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie (3 lutego); „Medycyna i religia (3)” – konferencja Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich z Wrocławia (20-22 lutego); konferencja Komisji Historycznej PAN (czerwiec).

Inne imprezy

marzec – cykl imprez inspirowanych śląską kulturą regionalną
23 i 24 września – IV Szlachecki weekend (w tym rajd rowerowy 24 września).
listopad – projekcja filmu „Breslau – Wrocław: 1000 lat sąsiedztwa Polaków i Niemców”.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych projektach!

Zdjęcie: Arkadiusz Ławrywianiec „Blisko nas”