Wystawa czasowa 2017

Adam Sikora – wystawa fotografii

Otwarcie wystawy fotografii Adama Sikory odbędzie się 20 października 2017 r. Operator filmowy Adam Sikora najbardziej znany jest jako twórca zdjęć do filmów, w tym Lecha Majewskiego, Jerzego Skolimowskiego, serialu „Boża podszewka II” oraz wielu spektakli teatru telewizji. Ale jest także zamiłowanym fotografem i tę właśnie stronę jego twórczości pokaże wystawa w Centrum, którą będzie można oglądać od 10 października do 31 grudnia 2017 r.

wernisaż: 20 października
wystawa: 10 października do 31 grudnia 2017 r.

Biografia

Adam Sikora (ur. 3 maja 1960 w Mikołowie) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Marzyła mu się fotografia, ale wybrał operatorstwo, ponieważ fotografii nie prowadziła wówczas żadna uczelnia. Po studiach (ukończonych w 1988 r.) podjął pracę w Ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, gdzie stał się współzałożycielem Studia Form Telewizyjnych, w którym powstało wiele wartościowych spektakli i filmów. Bywa także scenarzystą i reżyserem. W dorobku Adama Sikory znajduje się kilkadziesiąt widowisk telewizyjnych i filmów dokumentalnych (m.in. „Bluesmani. Ballada o Janku „Kyksie” Skrzeku” z 1999 r.) oraz 25 fabuł (m.in. „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego; „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego; „Drugi Brzeg”, „Ewa”, „Wszystkie kobiety Mateusza”).

Jego niepowtarzalny styl zdjęć filmowych („dążę nieustannie do obrazu zastygłego – malarskiego lub fotograficznego” – powiedział w jednym z wywiadów)  oraz współpraca z tak z wybitnymi reżyserami, jak Lech Majewski i Jerzy Skolimowski sprawiły, że Sikora okazał się jedną z ciekawszych indywidualności operatorskich w kinie polskim od końca lat 90. XX w., uhonorowanym wieloma prestiżowymi nagrodami. Są wśród nich: nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do Essential Killing, Orzeł – Polska Nagroda Filmowa i nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia do Czterech nocy z Anną, Srebrna Żaba na Camerimage 2001 za zdjęcia do „Angelusa”.

Adam Sikora jest jedną z postaci kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej” 2017 – portret wykonał Krzysztof Miller.