Wystawa czasowa 2022

Aleksandra Telka-Budka i Józef Budka „Portret podwójny”

Uwaga: w chwili obecnej prezentowane są tylko prace Aleksandry Telka-Budki.

O WYSTAWIE

Wspólne życie, wspólne podróże, te do dalekich miejsc na końcu globu i te w głąb własnej duszy, własnego świata, z którego pochodzi ich twórczość. Sztuka zawsze jest indywidualna, choć incydentalnie są dzieła zbiorowe. Jednak w tym przypadku Aleksandra i Józef Budka to dwie osobne artystyczne drogi i każde z nich czego innego szuka i co innego znajduje, choć łączy ich grafika, ale też u każdego inne jej oblicze.

Aleksandra używa techniki druku wklęsłego i tworzy bajkowo surrealistyczne akwaforty, trawione mocno, gdzie rozedrgana kreska owija się i plącze, tworząc formy niby znane, ale oddalone swoją naturą od tego świata. Pejzaże, bramy, przestrzenie, budowle i miasta nieznane przypominają jakieś miejsca, o których coś wiemy, ale patrzymy na nie, jak na odległe byty w innym wykreowanym świecie, gdzie rozedrgane powietrze rozbija je na mniejsze cząsteczki. Nie wiemy, czy są w trakcie formowania, czy już transformacji w coś niematerialnego, zostają tylko symbole i znaki na drodze, a reszta jest ruchoma, pnąca się w górę i w dół, lub rozlewająca się w nieskończoność.

Józef lubi światłocień i opisuje swoje niebo poprzez półtony i kolory, a litografią, rysunkiem i obrazami w bardziej pogodny nas świat prowadzi. Świat jego cechuje piękno formy i harmonia kompozycji, tu również dzieją się niezwykłe rzeczy, lecz bardziej znane, postacie, pejzaże, przedmioty, aż po kaligraficzne znaki i chińskie pieczęcie, jakimi znakowano dzieła zamiast sygnatury, aby w końcu ożywiać na nowo rękopisy, gdzie w archeologicznej metodzie poszukuje Prawdy o minionym, jakby nie wierząc zarozumiałej teraźniejszości.

Antoni Kowalski, wstęp do katalogu (fragmenty)

JÓZEF BUDKA

Urodzony w 1953 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Grafik-litograf i rysownik. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1978 roku. Od 1978 pedagog w Katedrze Grafiki Warsztatowej macierzystej uczelni. W 2001 roku uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 2010 stanowisko profesora zwyczajnego ASP w Katowicach. Jest kierownikiem Katedry Grafiki. / źródło: asp.katowice.pl

Poza kilkoma lithografiami (sala kolumnowa) prace pokazane na wystawie mają swoją premierę właśnie w Centrum i jest efektem pracy prof. Józefa Budki z okresu pandemii COVID-19, z 1,5 roku przed wystawą.

Zapiski chwil jednorazowych, sny i śnienia

Smak podróży, zapach i pamięć dotykanych niegdyś zdarzeń – oto bagaż, który pozwala mi tworzyć. W nieustającej pogoni za codziennością, moja praca stała się dla mnie miejscem wyciszenia, za którym tęsknię i na które czekam.

Istotą ukochanej przeze mnie techniki litografii pozostaje dotyk kamienia. Dotyk za sprawą którego zyskuję niezbywalne prawo do zapisania śladu swojej obecności

Tak jak i ja zmieniałem się i zmieniam, tak i moja twórczość pełna jest zwrotów, których kierunki na przestrzeni ostatnich czterdziestu kilku lat nierzadko kierowały doświadczenia kulturowe.

Na dawno niedrukowanym kamieniu, podobnie jak na przemodlonych i po wielokroć przeczytanych stronicach ksiąg, kryje się prawda wrzuconej w pozorny niebyt przeszłości.

Biała kartka papieru pobudza wyobrażnię. Kreślę moje ulubione znaki, labirynty, koła i kwadraty. Białe tło zapełnia się tekstem. Litery pokrywają całą płaszczyznę tworząc szare tło a treść zawarta w tekstach dopełnia znaczenia przedstawień. Mityczny potop cyfr i liter zalewa samotne wystraszone figury, narysować czas to wyzwanie godne uwagi.

Jako artysta od wielu lat nie podążam śladami, lecz za śladem.

Prof. Józef Budka

ALEKSANDRA TELKA-BUDKA

Urodzona w 1956 roku w Katowicach. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział Grafiki w Katowicach w latach 1976-1981. W 1981 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w zakresie projektowania graficznego. Uprawia grafikę warsztatową – akwafortę, ilustrację książkową. / źródło: galeriafox.pl

Moje podróże nie do końca rzeczywiste

Zapraszam do mojego świata wyobraźni gdzie utrwalam i zapisuję na płytce miedzianej moje myśli, doznania i emocje. Opowiadam w pamiętniku podróży wewnętrznych o miłości, przyjaźni, kryzysach, trudnych decyzjach i miejscach w których byłam.

Poszukuję sensu bytu, wędrując po nierealnych pejzażach.

Buduję abstrakcyjne formy, budowle, mosty, miasta.

Wędruję wśród planet po wnętrze ziemi, by zrozumieć wiarę w niebo i piekło..

Te odczucia są moim światem wewnętrznym do którego zapraszam odbiorcę, cieszy mnie gdy ktoś potrafi i chce się z tym światem identyfikować.

Ślad igły którą rysuję na miedzianej płytce – raz trawiony delikatnie a raz zagęszczony do plątaniny linii budujących formę abstrakcyjną oddaje emocje jakim ulegam.

Miejsca do których trafiłam podróżując po Azji- Indiach, Nepalu i Chinach pozostawiły niezapomniane piętno wspomnień i doznań, były bodźcem do nowych prac.

Poznanie różnych kultur i religii pomogło mi zrozumieć istnienie „Osi świata”, „ Światów równoległych „, „Wielości bytów „,wędrówkę dusz nad rzeką Ganges w niezwykłym mieście Varanasi.

Aleksandra Telka-Budka

Wystawa w ramach 11. Triennale Grafiki Polskiej

Logo 11 Triennale Grafiki Polskiej

Organizator:

11. Triennale Grafiki Polskiej

Triennale Grafiki Polskiej jest najstarszym i najbardziej prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, którego ambicją jest wyłonienie najbardziej interesujących postaw i tendencji artystycznych w ramach tej dyscypliny oraz poszukiwań poszerzających jej obszar.

Triennale Grafiki Polskiej – cykliczna impreza artystyczna organizowana w latach 1991 – 2012 przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, a od roku 2015 przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Triennale ma zasięg ogólnopolski i połączone jest z konkursem. Jury przyznaje pięć nagród głównych.