Wystawa czasowa 2018

Andrzej Kopka – Zza szyby. Grafiki

Na wystawę składają się dwie ekspozycje:

ZZA SZYBY – cykl fotografii robionych w 2018 r. zza szyby okna pociągu w czasie ostatnich podróży Andrzeja Kopki – do Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz ostatniego wyjazdu do Białki Tatrzańskiej.

GRAFIKI 

Andrzej Kopka (1962-2017) – artysta plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (dyplom w 1990 r.) Od 1991 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Katowice. Andrzej Kopka uprawiał malarstwo i grafikę, był autorem znaków graficznych, kalendarzy, plakatów, billboardów. Zajmował się składem komputerowym i oprawą graficzną gazet, książek czy wydawnictw okolicznościowych, ale próbował swych sił także w innych kierunkach sztuki, jak abstrakcjonizm, czy surrealizm. Brał udział w wystawach i plenerach, jego prace znajdują się w zbiorach krajowych i za granicą. Hobby: fotografia, muzyka bluesowa. W latach 2013-2017 współpracował z Centrum Kultury Śląskiej, projektując świetne plakaty, zaproszenia i innego rodzaju grafikę.

Nagroda Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury – 2011 r.

O Autorze

Wybrał on, moim zdaniem, najtrudniejszy rodzaj sztuki – sztukę użytkową. (…) Andrzej nigdy nie wysłał swojej pracy na żaden konkurs. Pewnie gdyby to zrobił jego pracę uznano by za zbyt mało ambitną. Andrzejowi nie zależy na splendorach. To, co tworzy otacza nas na co dzień. Jest potrzebne każdemu, komu choć trochę zależy na estetyce otaczających go przedmiotów. (…) Już od momentu nauki w katowickim Liceum Sztuk Plastycznych związał swą twórczość ze sztuką użytkową, w której fascynuje go możliwość powielania prac tak, aby sztuka rzeczywiście trafiła pod strzechy. Andrzej nie byłby prawdziwym artystą, gdyby nie próbował swych sił w innych kierunkach sztuki, jak abstrakcjonizm, czy surrealizm. Nie unika żadnych tematów, również sakralnych. Chociaż nigdy nie widział oblicza Chrystusa to przekonał mnie swoim twierdzeniem, że jest w stanie każdego nauczyć malowania ikon.

Jest autorem licznych plakatów, billboardów, okładek do rozmaitych wydawnictw, czy nawet reklam. To on był jednym z założycieli i pierwszych redaktorów „Aktualności Będzińskich”, których mam niewątpliwą przyjemność być obecnie redaktorem naczelnym. To on jest autorem wielu graficznych wizerunków m. in. loga 650. lecia nadania Będzinowi praw miejskich. To jego rysunki satyryczne wypełniały i pewnie będą długo jeszcze wypełniać łamy niejednego wydawnictwa. Jest autorem tak banalnych rzeczy, jak choćby pomoce naukowe dla dzieci, czy ilustracje książkowe dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Być może dla niektórych artystów to zwykła rutyna, ale nie dla Andrzeja, który każdą swoją pracę traktuje jak wyzwanie.

Krzysztof Dulko