Wystawa czasowa 2015

Animalis 2014 – nowa wystawa

Od wtorku 24 lutego 2015 r. w kilku salach Centrum Kultury Śląskiej prezentowane są obrazy o tematyce zwierzęcej. Wystawa nosi tytuł ANIMALIS 2014 i pokazuje dzieła nadesłane na konkurs III Triennale Malarstwa zorganizowany w ubiegłym roku przez Miejską Galerię Sztuki MM w Chorzowie i Chorzowskie Centrum Kultury.

Jak można dowiedzieć się z katalogu wystawy (dostępny w CKŚ), zwierzęta jako takie, niegdyś główny temat prehistorycznych malowideł, przez wieki nie stanowiły samodzielnego tematu obrazów. A przecież „w obliczu tematu zwierzęcia stajemy przed podstawowym pytaniem z niego wynikającym – co stało się z naszym człowieczeństwem? Czym właściwie dzisiaj ono jest? Za Różewiczem powtarzamy „Co świnia dała człowiekowi, a co dał człowiek świni”? (Aleksandra Rej).

Galeria obrazów ANIMALIS 2014 prowokuje do takich i innych pytań na temat naszego stosunku do zwierząt. One same pokazane są dosłownie lub metaforycznie, czasami serio, czasami dowcipnie, a cała gama technik malarskich sprawia, że wystawa jest pod każdym względem bardzo interesująca.

Zapraszamy do jej oglądania do 27 marca 2015 r.