Aktualności

Aukcja dla „Cichego kąta”

24 października 2014

W czwartek 23 października 2014 r. sala koncertowa Centrum Kultury Śląskiej przemieniła się w salę aukcyjną. Tu właśnie odbyła się kolejna aukcja charytatywna dzieł sztuki na rzecz tarnogórskiego schroniska dla zwierząt „Cichy kąt” zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bezpańskich Zwierząt.
W sprzedaży znalazło się ponad 40 dzieł sztuki – obrazy, grafiki, fotogramy oraz rzeźba, a wśród ofiarodawców znaleźli się m.in. prof. Bogdan Topor, Henryk Goik, Zdzisław Czaja, Paweł Hlavaty, Anna Lampe, Maria Konopacka, ojciec Marian Waligóra (przeor klasztoru na Jasnej Górze), Rimma Mylenkova, Witold Berus, Anna Osadnik oraz współpracujący z CKŚ Zenon Dyrszka i Andrzej Kopka.
W aukcji uczestniczył zarząd schroniska „Cichy kąt”, a gospodynią wieczoru była pani Janina Prażmowska. Sprzedaż prowadzili znany aktor i kabareciarz Grzegorz Stasiak i Aldona Nowakowska, a w części artystycznej z recitalem wystąpił Józef Skrzek. W tradycyjnym słowie wstępnym dyrektor Stanisław Zając wyraził radość z tego, że Centrum mogło udzielić wsparcia „Cichemu kątowi” podkreślając fakt, że prawie wszyscy jego pracownicy posiadają zwierzęta (niektórzy nawet po kilka). Pani Prażmowska podziękowała wszystkim którzy włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia.
Impreza została przygotowana bardzo starannie – na gości czekały nie tylko obrazy, ale pięknie zastawiony stół z wiktuałami przygotowanymi przez wolontariuszy schroniska, a także kosze z jabłkami. Za wkład w opiekę nad zwierzętami i serce należy im się wiele słów uznania. „Kochajmy te gadziny” – zaapelował Józef Skrzek, który przerwy w piosenkach wypełniał opowieściami o zwierzętach. Legenda polskiej muzyki zagrała na pianinie wypożyczonym z Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu, który bardzo chętnie wspiera działania CKŚ.
Sama aukcja rozpoczęła się bardzo mocnym akcentem finansowym – obraz nr 1, czyli pies, który promował aukcję na plakacie (praca Aldony Nowakowskiej), został sprzedany za 550 zł. Potem było już różnie, ale dużym talentem wykazał się dyrektor Zając, który znakomicie zapromował grafikę Zenona Dyrszki – poszła za 460 zł. Jako sprzedawca świetnie swoją rolę wypełnił także Grzegorz Stasiak, zabawnie i po śląsku podgrzewając atmosferę. Sprzedane zostały więc wszystkie obrazy, co należy uznać za spory sukces, ponieważ uczestników aukcji było nieco mniej niż się spodziewano. Do kasy „Cichego kąta” wpadło ponad 6 000 zł.
Dla CKŚ ten typ imprezy był całkowitym novum, ale okazało się, że pałac świetnie nadaje się i do tej roli. Cieszymy się, że mogliśmy choć w tak skromny sposób wspomóc działania tych wspaniałych ludzi, którzy swoje serca oddali zwierzętom.