Teatralny Dzień Dziecka
Niedziela 28 maja 2023 r. upłynęła w Centrum pod znakiem Dnia Dziecka i teatru, ale jak się okazało, także rodzice aktywnie włączyli się w realizację przygotowanych na to święto „dziecięcych” atrakcji. Na wszystkich od godz. 14.00 czekała kawiarenka ze „Smakami dzieciństwa”, a w niej ciepłe lody i amerykany, ciasto z truskawkami, sernik, kawa i różne napoje. Ciasta dostarczyła kawiarnia Villa Park.
O godz. 16.00 pan Marek Żyła zaprezentował autorski spektakl swojego Teatru Lalek pt. „Walizki z Różnych Stron Świata”, w którym pojawiły się m.in. mamuty, krasnale i samuraj.
Od godziny 17.00 odbywały się warsztaty, których wspólnym motywem był teatr – słowo, ruch, scenografia i kostiumy. Pani Alina Chechelska-Płoskonka, aktorka teatralna i filmowa związana z Teatrem Śląskim, objaśniła, na czym polegają elementarne zadania aktorskie, poćwiczyła z uczestnikami dykcję, wyrażanie podstawowych emocji (strach, śmiech, rozpacz), zaprosiła ich także do wykonania etiud na zadany temat. Kontynuacją tych warsztatów były zajęcia z panią Renatą Spinek, aktorką Teatru Nowego w Zabrzu, pt. „Ruch na scenie, aktor w ruchu”. Uczestnicy tych zajęć zostali poproszeni o odgrywanie różnych scenek związanych m.in. ze smokiem, zoo i cyrkiem, stworzono także kompozycję przestrzenną.
W tym samym czasie dzieciaki (z pomocą rodziców) oraz młodzież z Technikum Plastycznego, tworzyły ze skrawków różnych materiałów kostiumy dla papierowych postaci. „Warsztaty projektowania kostiumu teatralnego” prowadziła pani Sonia Singsavang, artystka plastyk. Następne zadanie było już znacznie znacznie trudniejsze, gdyz polegało na budowie (na kanwie tekturowych pudeł) scenografii teatralnej inspirowanej własną wyobraźnią. Najczęściej bajkami, ale znalazła się dziewczynka, która odniosła się do dokumentu o misiach koala. „Warsztaty scenografii i dekoracji teatralnej” prowadziły artystki plastyczki związane z Teatrem Śląskim: Agata Kurzak oraz Beata Witowska.
Wszystkie zajęcia (a warsztaty były bezpłatne) dostarczyły wiele radości nie tylko dzieciom, ale także towarzyszącym im opiekunom.
Fot. Renata Głuszek
Dyplomy 2023 – finisaż
Dobiega końca wystawa prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. To właśnie w nakielskim pałacu odbyły się – po raz pierwszy w dziejach Centrum – obrony. Wszyscy zaliczyli je pomyślnie. W piątek 19 maja dyplomanci, kadra nauczycielska ZSA-P z dyrektorem Mateuszem Jankowskim na czele, rodziny oraz znajomi spotkali się na oficjalnym zakończeniu wystawy. Eksponaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich autorzy bardzo chętnie, już bez egzaminacyjnej presji, objaśniali swoje pomysły.
Fot. Renata Głuszek
Karolina Kidoń & Jazzy Boys
Trudno było nie kołysać się w czasie wczorajszego (tj. 13 maja 2023 r.) koncertu Karoliny Kidoń i jej Jazzy Boys w składzie Dariusz Fijak (piano), Bartek Stuchlik (kontrabas) oraz Łukasz Walczak (perkusja). Wydarzenie odbyło się w ramach II edycji „Świerklanieckiej jazzmanii”.
Zgodnie z tytułem koncertu „The Best of Swing” Karolina Kidoń, jedna z najciekawszych polskich wokalistek według magazynu „Blues”, oraz jej jazzowe chłopaki zaprezentowali własne przeróbki najbardziej znanych standardów jazzowych (m.in. „At Last” Etty James, „Hit the Road Jack” Raya Charlesa, „Summertime” George’a Gershwina, „Isn’t this a Lovely Day” Irvinga Berlina), a także autorskie swingowe aranżacje nowszych piosenek radiowych: „All About That Bass” Meghan Trainer, „Call Me Maybe” Carly Rae Jepsen oraz „Creep” Radiohead w zupełnie odmiennej, swingowo-soulowej interpretacji.
Koncert zostal przyjęty tak entuzjastycznie, że Karolina Kidoń & Jazzy Boys bisowali aż dwukrotnie, w tym brawurowo wykonując słynną „Georgię” Charlesa. Kto przyszedł, a wstęp był wolny, nie pożałował tej rewelacyjnej muzycznej uczty.
„Świerklaniecka jazzmania” to zadanie publiczne realizowane przy udziale środków pochodzących z dotacji przekazanej przez Gminę Świerklaniec.
Współorganizatorem koncertu było Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga.
Zdjęcia: Renata Głuszek
10-lecie Centrum – podziękowanie
Obchody 10-lecia Centrum Kultury Śląskiej, które miały miejsce 3 maja, stały się wydarzeniem o wyjątkowo bogatym i różnorodnym programie. Organizacja tak szeroko zakrojonej imprezy nie mogłaby się odbyć bez wsparcia finansowego oraz pomocy życzliwych nam osób i instytucji, którym za zaangażowanie się w realizację naszego programu składamy bardzo gorące podziękowanie:
– za wsparcie finansowe – Starostwu Powiatowemu w Tarnowskich Górach oraz panu Mateuszowi Dolibogowi z Orzecha, panu Maciejowi Kurylasowi z Nakła Śląskiego, panu Grzegorzowi Zadęckiemu – dyrektorowi MOSiR Radzionków oraz panu Piotrowi Żurkowi z Manualmed – Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach
– za organizację zajęć dla dzieci, które przygotowały: EkoMuzyka dla Smyka – Katarzyna Majerczyk z Katowic, Akademia Przedszkolaka Kangurek z Lublińca, Akademia Przedszkolaka Żędowice, Mateusz Trembaczowski MATTENIA z Chorzowa
– za poczęstunek oraz obsługę gości: Hotel Opera z Tarnowskich Gór pani Soni Kacprzak (tort, ciasto do kawiarenki) oraz Firma Cateringowa “Na widelcu” pana Michała Przybylskiego (potrawy z „Pałacowych smaków”)
– dr. Jackowi Kurkowi – za wykład „Ballada o białej bawełnie, czarnym węglu i ognistych marzeniach”
– za organizację koncertu „Skazany na bluesa” – panu Adamowi Pyrkowi z art studio oho oraz wykonawcom: Maciej Lipina, Pawłowi Ambroziakowi, Przemysławowi Smacznemu, Adamowi Snopkowi, Ronowi Tuczykontowi, Marcinowi Zalesiowi
– za pomoc w organizacji wystaw i użyczenie eksponatów oraz innych akcesoriów: panu Łukaszowi Goikowi, dyrektorowi Opery Śląskiej w Bytomiu, panu Rajnerowi Smolorzowi z Fundacji Kompleks Zamkowy, panu Dariuszowi Woźnickiemu oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach panu Mateuszowi Jankowskiemu
oraz
Szkole Tańca i Ruchu Mistral w Tarnowskich Górach – za piękny walc wiedeński w wykonaniu jego uczniów: Laury Segi i Hektora Sławińskiego
10-lecie Centrum
2 maja 2013 r. nowo utworzone Centrum Kultury Śląskiej wpuściło pierwszych zwiedzających. 10 lat po tym wydarzeniu, w świąteczny dzień 3 maja 2023 r., tłumy gości wypełniły wnętrza pałacu w Nakle Śląskim, aby wziąć udział w obchodach jubileuszu naszej Instytucji. Program imprezy był bardzo bogaty i różnorodny.
Na retrospektywną część wydarzenia złożyło się 5 wystaw, w tym cztery pokazujące największe projekty cykliczne Centrum: “Twórcy Kultury Śląskiej & Metamorfozy” (kalendarze, Powstańcza Teka, fotogramy z wystaw); “Szlachecki weekend” z podziałem na wystawy historyczne (kroniki z wpisami hrabiów, gabloty, zdjęcia, kostiumy, plansze) oraz rajd rowerowy (plakaty, koszulki, filmowe relacje), “Tłusty czwartek z bluesem” (plakaty. zdjęcia koncertów), “Wiosenne ASPiracje” (obrazy), a także obrazy różnych wystaw będące własnością Centrum. Korespondowała z tym część oficjalna, rozpoczęta wprowadzeniem wicestarosty Sebastiana Nowaka oraz życzenia i gratulacje złożone na ręce dyrektor Kamili Paradowskiej przez senator Halinę Biedę, posła Tomasza Olichwera, wójta gminy Świerklaniec Marka Cyla, przewodniczącego Rady Gminy Jarosława Wasążnika, prezesa SMZT Zbigniewa Pawlaka i dyrektor ZS CKR Łucję Chrzęstek-Bar. Znalazło się miejsce również na podziękowania dla pracowników Centrum minionej dekady.
Po części oficjalnej goście zostali uraczeni dwiema niespodziankami: Pierwszą, w postaci walca wiedeńskiego w wykonaniu Laury Segi i Hektora Sławińskiego, przygotowała Szkoła Tańca Mistral. Drugą, jubileuszowy tort szwarcwaldzki, upiekł HOTEL Restauracja OPERA. (Tym tortem powinno delektować się przy muzyce klasyków z Wiednia, stąd właśnie wybór walca wiedeńskiego.) Czekoladowo-wiśniowy wypiek wwiózł na salę i pokroił Michał Przybylski z firmy Catering Na widelcu Tarnowskie Góry. który w swej wielkiej kucharskiej czapie i białym fartuchu uosabiał postać Maxa Linke, pałacowego kucharza z Kopic.
Tort nie był jedynym akcentem kulinarnym tego dnia, gdyż od początku imprezy funkcjonowała kawiarenka ze słodkim poczęstunkiem w postaci sernika oraz babek przygotowanych przez HOTEL Restauracja OPERA, serwowanych z kawą lub herbatą. Do tego nowalijkowe kanapki firmy “Na widelcu”, ale kulinarne clou programu stanowiły „Pałacowe smaki”, czyli potrawy inspirowane szlacheckimi przepisami, przygotowanymi przez Catering “Na widelcu”. W menu (opisanym w specjalnych, efektownych broszurach): wykwintny rosół z perliczki ze swojskimi nudlami, klasyczny ślonski łobiod (rolada, kluski i modra kapusta), dworski pasztet z królika, gulasz z dzika. Koncepcję “Pałacowych smaków” wymyśliła i wielkim staraniem przygotowała Barbara Bereska.
Bogate i różnorodne atrakcje dla dzieci, pod hasłem “Pałacowe animacje”, stanowiły symboliczne przejście od poprzedniej formuły Centrum do obecnej, z ofertą w dużej mierze rodzinną. W kilku salach pałacu czekały na najmłodszych: EkoMuzyka dla Smyka – warsztaty muzyczne dla najmłodszych; zumba, zajęcia rytmiczne, malowanie na folii, tatuaże brokatowe i kącik plastyczny przygotowane przez Akademię Przedszkolaka Kangurek oraz Akademię Przedszkolaka Żędowice. A przed budynkiem Teatr Mattenia dał dzieciakom możliwość tworzenia malunków na tablicy oraz… na swoich białych kombinezonach. Szczęśliwie pogoda dopisała.
Na dwa ostatnie punkty programu obchodów 10-lecia Centrum czekało wielu gości, chociaż obydwa mocno się od siebie różniły. Pierwszym z nich była bowiem klimatyczna prelekcja dr. Jacka Kurka pt. “Ballada o białej bawełnie, czarnym węglu i ognistych marzeniach”, wygłoszona w stylu typowym dla bardzo popularnego w Tarnowskich Górach prelegenta. Zaciemniona sala, kolorowe slajdy i muzyka stanowiły tło opowieści o tym, co łączy Śląsk i Dziki Zachód. Odpowiedź na to pytanie stanowiła doskonałe wprowadzenie do ostatniego już punktu programu, czyli plenerowego koncertu “Skazany na bluesa”, w którym pojawilo się oczywiście sporo utworów Dżemu w wykonaniu artystów grających w wyżej wymienionym spektaklu Teatru Śląskiego, z Maciejem Lipiną jako wokalistą. Patrząc na skład zespołu, który swoją muzyką znakomicie rozgrzewał licznie zgromadzoną publiczność: Maciej Lipina (wokal, gitara), Paweł Ambroziak (gitara), Marcin Zaleś (gitara), Adam Snopek (klawisze), Ronald Tuczykont (bas) oraz Przemysław Smaczny (perkusja) można powiedzieć:, że wiekszość z nich to weterani wcześniejszych występów w Centrum…
10 lat Centrum Kultury Śląskiej – wystawa retrospektywna
Pakiet wystaw prezentujących w kilku salach pałacu największe projekty cykliczne oraz inne ekspozycje Centrum minionej dekady (2013 – 2022).
“Twórcy Kultury Śląskiej & Metamorfozy” (2014 – 2022) to projekt fotograficzny, na który składały się kalendarze oraz fotogramy autorstwa Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego, a także dwie powstańcze, koneserskie Teki autorstwa K. Millera. W pałacowej kaplicy można zobaczyć wybrane portrety twórców kultury śląskiej (m.in. Jan Miodek, Barbara Ptak, Lech Majewski, Erwin Sówka, Sławomir Idziak) oraz fotogramy edycji powstańczych, a przed kaplicą przekartkować kalendarze.
“Szlachecki weekend” (2014 – 2022) był projektem edukacyjnym przybliżającym historię śląskiej szlachty w formule wystaw historycznych, spotkań z przedstawicielami arystokracji, promocji książek oraz rajdu rowerowego „Śladami śląskiej szlachty… i nie tylko”. W części historycznej ekspozycja pokazuje zdjęcia z wizyt arystokracji, wpisy do kroniki, plansze oraz eksponaty nawiązujące do poprzednich wystaw (kostiumy, dokumenty). W części rajdowej można zobaczyć koneserskie koszulki rajdowe i plakaty.
„Tłusty czwartek z bluesem” (2015 – 2022) to cykl koncertów bluesowych połączonych z konsumpcją pączka. Na wystawie – plakaty oraz zdjęcia z koncertów.
“Wiosenne ASPiracje” (2014 – 2022) były projektem prezentującym twórczość artystów plastyków związanych z katowicką Akademią Sztuk Pięknych, zarówno jej wykładowców, jak i osób wywodzących się z tej uczelni. Tytuł odnosi się do daty wernisaży, które zwykle odbywały się w kwietniu. Ekspozycja prezentuje wybrane prace.
Wystawy różne – na tej ekspozycji znalazły się obrazy, grafika oraz fotogramy z różnych ekspozycji, wchodzące w skład kolekcji Centrum.
Fot. Renata Głuszek