Wystawa czasowa 2019

Świat zanurzony w barwach

Obrazy zaprezentowane na wystawie stanowią reprezentatywny przegląd dorobku Aleksandra Turka, ukazujący różnorodność tematów i uniwersalność technik. Za tytuł wystawy obrazo przynależność do stylu, który Artysta uprawiał jako kolorysta. Wystawa będzie podzielona tematycznie na akt, pejzaż, martwa naturę, grafikę i rysunek.

piękno po to jest, aby zachwycało”

Aleksander Turek porządkuje artystyczny bałagan kolorami. Stosuje żywe barwy, których się nie lęka i które mimo ostrości nie kaleczą ostatecznego zamysłu. Na pierwszy rzut oka wydawało by się, że prostota i jasność konstrukcji stają się punktem wyjścia dla problemów ścisłe malarskich. Każde dotknięcie pędzla, każda plama posiada tu cechę niezwykłej wagi dla całości, każda też zdaje się żyć własnym życiem i lśni niezapomnianym blaskiem. Artysta czuje się jakby kradł piękno z otaczającego go świata. Nagromadzone detale nie stwarzają żadnego chaosu, każde muśnięcie pędzla znajduje się na swoim miejscu, z jednakowym stopniem ważności. Specyficzna perspektywa przynosi oryginalne efekty. Bystre oko może dostrzec przebłyski impresjonizmu, kubizmu. Obraz u niego jest jak przyprawa, którą można się delektować. Malarstwo artysty nie ma krzyczeć ni oburzać, ono ma zachwycać, bo przecież „piękno po to jest, aby zachwycało”.

Świat jest widzialny i rozpoznawalny, a sztuka musi ten świat wyrażać”

Aleksander Turek ukazuje piękno i prawdę świata poprzez swą wrażliwość, oko i intuicję w swych litografiach. Dynamika gwałtownego ruchu, rozdrobnienie form, których rytmika przywraca ład kompozycji, doskonała harmonia barw oraz umiejętnie wydobyty nastrój budzą podziw dla artysty. Pełne dramaturgii i afirmacji dla urody przeżywanego świata zaskakują mistrzostwem w operowaniu kolorem i budowaniem dynamicznych kształtów. Różni go od innych artystów podejście do tematu, który zawsze stanowi istotę pracy. W swoich litografiach barwnych wykazuje mistrzostwo warsztatu, barwy nakładające się na siebie przenikają kształt i powierzchnie. Stosując analizę psychologiczną ukazuje jednostki uwikłane w sytuacje egzystencjalne i odgrywające konkretne role społeczne.

Aleksander Turek (1933 – 2016)

malarz i grafik, a także pedagog i działacz w dziedzinie propagowania kultury plastycznej. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1955 – 1961) u profesor E. Eisbich. Do 1979 r. wykładał na uczelni. Był artystą, który z wnikliwą obserwacją sięgał po tradycyjny warsztat i środki malarskie umożliwiające mu budowanie własnego, indywidualnego świata. Malował akty, pejzaże i martwe natury, uprawiał też litografię i rzeźbę. Jego malarstwo charakteryzuje się perfekcją wykonania i żywą kolorystyką. Pełne koloru prace przyciągają oczy feerią barw i niebanalnych połączeń kolorystycznych. Wyrazem uznania dla jego działalności twórczej było uczestnictwo w wielu wystawach krajowych i zagranicznych oraz uhonorowanie licznymi nagrodami (w sumie 58). W 2007 r. otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Fot. Magdalena Zaton