Koncert

Cały ten stary, dobry jazz

Za sprawą nowojorskiego gitarzysty jazzowego Eda Cherry’ego we wtorkowy wieczór 25 października 2016 r. w Centrum Kultury Śląskiej powiało wielkim światem. Tego bowiem dnia odbył się koncert jazzowy w wykonaniu „Cherry, Kowalewski, Skolik Special Trio”.

Ed Cherry to jeden z najlepszych nowojorskich gitarzystów jazzowych, najbardziej znany z wieloletniej współpracy (od 1978 r. do 1992 r.) z trębaczem Dizzym Gillespiem. Współpracował również z wieloma innymi wybitnymi wykonawcami jazzowymi jak Paquito D`Rivera, Henry Threadgill, John Patton, Jon Faddis, Hamiet Bluiett i Paula West. Obecnie jest liderem kilku własnych formacji. Adam Kowalewski współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana oraz Eryk Kulm. Arkadiusz Skolik zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych.

Panowie zagrali starsze utwory, takie jak „Soul eyes”, „Little sunflower”, „Road song” czy „Epitaphy”, uczestnicy koncertu przenieśli się zatem nieco w przeszłość, ale dobra muzyka jazzowa nigdy się nie starzeje. Słuchanie jej w takim wykonaniu było wielką gratką. – Dziś nikt już tak nie gra na gitarze – zauważył jeden z gości i należy to raczej potraktować jako wyraz uznania.

Centrum Kultury śląskiej składa serdeczne podziękowanie Hotelowi “Opera” za współpracę przy organizacji koncertu i udzielenie gościny muzykom.