Wystawa stała

Chwała rodu Henckel von Donnersmarck

Tytuł wystawy nawiązuje do licznych orderów i innych odznaczeń, jakie posiadają członkowie rodu Henckel von Donnersmarck. Eksponaty – w formie plansz i oryginalnych odznaczeń – prezentowane są w tzw. sali sejfowej. Odznaczenia zostały przekazane Centrum w depozyt do 2030 r. przez hrabiego Andreasa Henckel von Donnersmarcka, a są to:

  • Wojskowy i Cywilny Order Zasługi Adolfa Nassauskiego, Krzyż Wielki z Gwiazdą – drugie pod względem rangi odznaczenie przyznawane w Wielkim Księstwie Luksemburga, które otrzymali hrabia Łazarz V oraz jego syn hrabia Karol Józef
  • Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich, Krzyż Kawalera Honoru i Dewocji – przyznany hrabiemu Karolowi Józefowi

Ich uzupełnienie stanowią okolicznościowe zdjęcia hrabiów Łazarza V oraz Karola Józefa, którzy mają na sobie ww. odznaczenia.

W sali sejfowej znajduje się ponadto kilka innych pamiątek związanych z pałacem. Przede wszystkim jest to ogromny, unikatowy sejf, oryginalny kałamarz i patera, a w osobnej gablocie – książki i tabliczka z grobu hrabiowskiego kamerdynera. Zabytkowe meble oraz porcelana zostały przez Centrum zakupione bądź trafiły tu jako darowizna.

Zdjęcia galerii: Renata Głuszek