Film

Dom. Opowieść o miłości – projekcja filmu

W dniach 13 i 16 czerwca 2021 r. w Centrum odbyła się projekcja filmu „Dom. Opowieść o miłości” w reżyserii Krzysztofa Millera. Fabularyzowany dokument opowiada dzieje Domu Pomocy Społecznej w Nakle Śląskim.

Instytucja, prowadzona przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza, tzw. boromeuszki, obchodziła w 2019 r. 120. rocznicę założenia zakładu opiekuńczego przez hrabiego Łazarza IV i jego żonę Marię. Fundatorzy pojawiają się na ekranie – rolę hrabiny Marii zagrała pracownica Centrum Barbara Bereska, w Łazarza IV wcielił się aktor Andrzej Warcaba. W epizodzie pojawia się także Andrzej Widera. Zdjęcia były kręcone częściowo w pałacu.

Kobieta w sukni i mężczyzna w surducie siedzący przy okrągłym toliku
Fot. Renata Głuszek

Tworząc bardzo liryczny w nastroju „Dom. Opowieść o miłości”, Krzysztof Miller w dużej mierze skoncentrował się jednak na współczesności, mocno uwypuklając atmosferę miłości, jaką otoczeni są pensjonariusze zakładu. Zwrócił na to zresztą uwagę dyrektor Stanisław Zając, odnosząc się do „pandemicznych” uwag, że w czasie epidemii COVID-19 ludzie czują się więźniami swoich domów. – W DPS-ie zarządzanym przez siostrę dyrektor Katarzynę Pudzisz jest wręcz odwrotnie – powiedział dyrektor. – Atmosfera, jaka tam panuje, poprzez miłość zbliża ludzi do siebie.

Zainteresowanie filmem było bardzo duże. Obydwie projekcje (ta z 13 czerwca była pierwszym publicznym pokazem „Domu…”) odbyły się przy wypełnionej sali (na ile pozwoliły antycovidowe rygory sanitarne). Pokaz premierowy zakończył się oklaskami, a także stwierdzeniem ze strony widzów, że takie filmy są bardzo potrzebne. Co bardzo ucieszyło reżysera Krzysztofa Millera, wzruszonego tak dobrym przyjęciem jego obrazu. Zresztą zarówno po samej projekcji, jak i przy kawie, toczyły się na jego temat dyskusje. W premierze uczestniczyli wicestarosta Sebastian Nowak, członek Zarządu Powiatu Stanisław Torbus, wiceburmistrz Tarnowskich Gór Piotr Skrabaczewski, wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim ksiądz Eugeniusz Bill, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Karola Boromeusza Paulina Łuba, siostry boromeuszki i karmelitanki. Na widowni dostrzec było można także państwo Urszulę i Wernera Lubosów.

Fot. z galerii: Magdalena Zaton-Mikołajczak (z wyjątkiem zdjęć 9-11)