Aktualności

Dożynki 2013

2 września 2013

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim ma już za sobą organizację (a raczej współorganizację) pierwszych dożynek, które udały się nadspodziewanie dobrze, mimo że poranna ulewa i gęste chmury nie wróżyły niczego dobrego. Tymczasem uroczystościom Powiatowo-Gminnych Dożynek, organizowanych przez Powiat Tarnogórski i Urząd Gminy w Świerklańcu przy współpracy Centrum Kultury Śląskiej i Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu, przyświecało słońce. Imprezę zaszczycili swą obecnością m.in. senator Maria Pańczyk-Pozdziej, poseł RP Tomasz Głogowski, wicewojewoda śląski Andrzej Pilot oraz radna sejmiku województwa śląskiego Barbara Dziuk.
Obchody święta plonów przebiegły według tradycyjnego schematu: po mszy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim korowód dożynkowy przeszedł na teren parku na tyłach pałacu, gdzie stanęła pięknie udekorowana scen, po czym starostowie dożynek: Henryk i Amalia Piątek przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów staroście powiatu Lucynie Ekkert oraz wójtowi gminy Świerklaniec Kazimierzowi Flakusowi. Następnie gospodarze imprezy dokonali jej uroczystego otwarcia. W części oficjalnej znalazły się także wystąpienia gości oraz wręczenie dyplomów przedstawicielom gmin, które przygotowały piękne wieńce dożynkowe. W części artystycznej wystąpili: Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych z Bytomia, zespoły ludowe: „Kabarecik”, chóry „Kwiaty jesieni” oraz „Jutrzenka”, „Kabaret bez Chłopa”, studenci tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z widowiskiem „Wyszkubki, czyli jak downi na Ślonsku się żyło”, a także „Iroxana” z mieszanką przebojów disco, gwiazda wieczoru wokalista Thomas i już na zakończenie „Wesoła Biesiada”, przy której bawiono się do godziny 23.00.
Uroczystości odbyły się spokojnie, czuwające nad jej przebiegiem policja, straż pożarna i służby medyczne nie miały praktycznie okazji do interwencji, a poranny, podożynkowy obchód terenu wykazał brak szkód. W Centrum Kultury Śląskiej wszystko odbyło się zatem bardzo kulturalnie, ku wielkiemu zadowoleniu gospodarza obiektu, dyrektora Stanisława Zająca.