Narodowe czytanie

Drugie czytanie Fredry

9 września 2013

Połączone czytanie utworów Fredry – w wykonaniu słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, uczniów Liceum Plastycznego oraz zaproszonych gości, w tym starosty Lucyny Ekkert, odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie, 9 września 2013 r. w Centrum Kultury Śląskiej.
Było to już drugie czytanie Fredry w Pałacu w Nakle Śląskim w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”, którą zainicjował prezydent Bronisław Komorowski (w sobotę fragmenty dzieł hrabiego poety czytano w czasie finisażu wystawy „10 spojrzeń”). Imprezę przygotował od strony merytorycznej Uniwersytet Trzeciego Wieku, a jej adresatem była młodzież z ZS CKR w Nakle Śląskim, gimnazjum w Świerklańcu oraz LO im. Staszica, która w całości wypełniła pałacową salę koncertową (a potem zapoznała się z naszymi wystawami). Być może dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z Fredrą, ponieważ dzieła tego zasłużonego dla polskiej komedii dramatopisarza wypadły, niestety, z kanonu szkolnych lektur.
„Czytanie” – z subtelną muzyką w tle – poprowadziła pani Henryka Borkowska-Szmatloch z UTW. W programie znalazły się utwory patriotyczne (wiersz „Ojczyzna nasza”), fragmenty komedii (m.in. „Zemsta”), wiersze oraz słynne aforyzmy, które z karteczek odczytywali zarówno goście, jak i nieco chwilami stremowana młoda widownia. Wśród czytających znaleźli się starosta Lucyna Ekkert, poseł Tomasz Głogowski, sekretarz Powiatu Aleksandra Król-Skowron, skarbnik Starostwa Cezary Baryłko oraz dyrektor Stanisław Zając. Czytanie zakończył akcent bardzo humorystyczny – śląska wersja „Pawła i Gawła”, czyli „Uwe i Wili w jednej stali wili” Mariana Makuły.