Aktualności

Drzewa w kurateli

31 marca 2015

31 marca 2015 r. w godzinach rannych rozpoczęte zostały prace pielęgnacyjne drzew na terenie zabytkowego parku przy pałacu w Nakle Śląskim – siedzibie Centrum Kultury Śląskiej. Wyposażeni w sprzęt wspinaczkowy pracownicy firmy Park Leśny Zakład Usługowy Witosław Grygierczyk raźno wspięli się wysoko na pierwsze z drzew wyznaczonych do pielęgnacji, ale z powodu zadymki śnieżnej przycinanie gałęzi musiało zostać zakończone na tym jednym okazie.

Do pielęgnacji zostały wyznaczone 72 drzewa (76 pni), na co zgodę wyraził Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a dotację w kwocie 41 827,96 zł przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach. Kuratela drzew ma głównie polegać na sanitarnym cięciu koron drzew w celu usunięcia martwych lub połamanych gałęzi oraz na cięciu technicznym, usuwającym gałęzie będące w kolizji z budynkami i innymi obiektami, czyli tzw. infrastrukturą techniczną.

Park przy pałacu w Nakle Śląskim zatracił już swój oryginalny wygląd, ale znajduje się w nim wiele cennych okazów drzew, przede wszystkim rosnących wzdłuż alei parkowej. Dominują w nich gatunki liściaste, głównie lipy, buki, klony, jesiony, dęby, kasztanowce. Uwagę przykuwa powalony na ziemię w czasie burzy platan klonolistny o obwodzie 320 cm, który mimo wrośnięcia gałęziami korony w ziemię nie usechł, nadal kwitnie i owocuje. Prace pielęgnacyjne mają zakończyć się w maju.