Aranżacja: Mariusz Paluchiewicz
Tworzywem tej wystawy jest drewno, zachwycające swoją naturalną surowością, którą starałem się wyeksponować jako atut sprzeciwiający się wszelkiego rodzaju galanteryjnym, bezdusznym, proponowanym nam przestrzeniom bytowania. Drewno zachwyca kolorem, rysunkiem słojów, sękami, a w czasie obróbki – zapachem. Niektóre kompozycje z wystawy podobne są do tryptyków, których oś stanowią wyżłobione pnie, a skrzydła – zgrzebnie obrobione deski, czasami ozdobione atrybutami minionych krajobrazów. Te wyżłobione pnie przypominają puste pnie kasztanowców wyznaczających ulicę Repecką w Starych Tarnowicach w czasach mojej młodości. Często wraz z rówieśnikami chowałem się w tych drzewach, a w wyobraźni umieszczałem w ich wnętrzach różne scenki i zdarzenia z podań, historii i współczesności. Wkomponowane do niektórych rzeźb elementy blaszek albo brył połyskujących srebrnym blaskiem korespondują z lśnieniem rud srebra tarnogórskich podziemi.
Przedstawienia ryb mają wielorakie znaczenie – jako główna potrawa świąteczna, ale także jako nawiązanie do tarnogórskich sztolni, w których wnętrzach pływały niegdyś pstrągi. Są one również dla mnie wspomnieniem dziadków, którzy mieszkali przy ulicy Repeckiej. W ich piwnicy ciągle gromadziła się woda, a w niej… pływały ryby.
O AUTORZE
Jerzy Lisek urodził się w 1950 r. w Tarnowskich Górach. Patrząc z perspektywy minionych lat, równoległe uprawiał dwa rodzaje twórczości: techniczną oraz artystyczną. Tę pierwszą – pracując przez 30 lat w katowickim Biurze Projektów Górniczych „Separator”, a przez 8 lat w Tychach, w „Carboprojekcie”. W biurach projektów przechodził szczeble kariery zawodowej od kreślarza, konstruktora po starszego projektanta. Tę drugą – prowadząc przez 10 lat pracownię rzeźby w drewnie. Obecnie rzeźbi dla przyjemności.
Do ważniejszych realizacji rzeźbiarskich artysty należą stacje DROGI KRZYŻOWEJ, boczny ołtarz i szopka w kościele św. Anny w Tarnowskich Górach, UKRZYŻOWANY dla kościoła w Bojszowie, UKRZYŻOWANY przed kościołem św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, rzeźba dla Jana Pawła II podarowana papieżowi przez pielgrzymów z Tarnowskich Gór, tryptyk z herbami zamówiony przez władze miejskie do sali sesyjnej ratusza w Tarnowskich Górach, św. Barbara dla Kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach, herb miasta dla Miasteczka Śląskiego, DROGA KRZYŻOWA w kaplicy w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Prace Jerzego Liska eksponowano m.in. na Węgrzech w ramach prezentacji plastyki tarnogórskiej w 2006 r. Znajdują się też w zbiorach muzeów: Górnośląskiego w Bytomiu, Okręgowego w Bielsku Białej, w Tarnowskich Górach oraz Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Za swoją działalność artystyczną Jerzy Lisek został wyróżniony nagrodą Burmistrza Miasta. W 2012 r. pani Izabela Kot napisała pracę magisterską na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod tytułem „Twórczość rzeźbiarska Jerzego Liska z Tarnowskich Gór”.
Fot: Magdalena Zaton, Renata Głuszek