Spotkania edukacyjne

„Dzień Śląski” z Donnersmarckami

1 listopada 2016

Czy historię można przybliżać dzieciom w ciekawy i przystępny sposób? Okazuje się, że tak, co udowodnił „Dzień Śląski”, zorganizowany 27 października 2016 r. w Miejskiej Szkole Podstawowej w Piekarach Śląskich przy współpracy z Centrum Kultury Śląskiej. Nie bez ważnego powodu – „Dzień Śląski” został bowiem poświęcony rodzinie Henckel von Donnersmarck.
Przygotowania do tego wydarzenia zajęły dzieciom i nauczycielom sporo czasu. W szkole urządzona została wystawa prezentująca udostępnione przez Centrum dokumenty, zdjęcia oraz książki związane z dziejami rodu, a także prace plastyczne uczniów, w tym portrety oraz makiety pałaców. Jednym z punktów tego ciekawego projektu była wycieczka do pałacu w Nakle Śląskim – dawnej siedzibie Donnersmarcków, po którym gości oprowadził Jan Hahn.
Właściwy „Dzień Śląski” obfitował w wiele atrakcji. O godzinie 10.00 aula szkoły przemieniła się w ”Mały Wersal”, a uczniowie zaprezentowali dwie scenki z życia księcia Guidona i hrabiego Hugona I Donnersmarcków oraz przedstawili rolę, jaką odegrali przedstawiciele tego rodu w historii Piekar Śląskich. Z dużym zainteresowaniem dzieci wysłuchały barwnych opowieści dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, zilustrowanych slajdami pokazującymi herby, pałace, przodków rodu oraz żyjących dziś potomków śląskiej arystokracji. Na koniec odbył się bal z poczęstunkiem w postaci pysznego tortu z herbem Donnersmarcków.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie bardzo dziękują pracownikom Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim za zaangażowanie się w projekt i współpracę przy organizacji „Dnia Śląskiego”.