Koncert

e-Tony dla bohaterów

Mamy już za sobą pierwszy Cekusiowy koncert online, który w ramach nowego cyklu e-Tony odbył się 28 maja 2020 r. Koncert emitowany był na żywo na FB Centrum oraz Starostwa Powiatowego. 

Organizatorem koncertu było Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, które w taki właśnie muzyczny sposób postanowiło podziękować osobom i instytucjom udzielającym powiatowi różnego rodzaju wsparcia w walce z koronawirusem. Osobiście wyrazy wdzięczności przekazała zresztą pani Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski. Wydarzenie nosiło tytuł: „Kultowe melodie. Gramy dla bohaterów”, a wystąpiło na nim Mateusz Adamczyk Trio w składzie: Mateusz Adamczyk – skrzypce, efekty, Tomasz Pala – instrumenty klawiszowe oraz Piotr Zaufal – gitara basowa.

Zgodnie z zapowiedzią w repertuarze znalazły się same szlagiery: „Zielono mi”, ”Jej portret”, ”Już nigdy”, ”Miłość ci wszystko wybaczy”, ”Rosemary’s Baby”, „Jeżeli kochać to nie indywidualnie” oraz ”When you wish upon a star”.

Stresu i emocji było dużo (podobnie jak kabli w naszej sali rozetowej), zarówno przed koncertem, jak i w trakcie. Nie wiadomo było, czy relacja pójdzie gładko i czy internauci zostaną z nami do końca. Zostali – liczba oglądających utrzymywała się na poziomie 120-130 osób (słuchano nas nie tylko w regionie, ale i na Pomorzu, i w Niemczech). A o odbiorze muzyki najlepiej świadczą nadsyłane na bieżąco komentarze: „Pięknie, ciary”, „Genialnie dobrane szlagiery”, „Dziękuję za wspaniały koncert”, „Pięknie. Rozmarzyłam się”, „Cudne klimaty”, „Już proszę o bis”. Temu życzeniu stało się zresztą zadość! (Więcej statystyki: post z relacją pobił rekordy jeśli chodzi  o liczbę komentarzy – 117!, lajków – 109 oraz udostępnień – 42.)

Mateusz Adamczyk oraz jego muzycy pokazali, jak odświeżające mogą być nowe aranżacje starych przebojów. Koncert stał na bardzo wysokim poziomie, czemu trudno się dziwić, zważywszy na dorobek Adamczyka. Jest to bowiem absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Escola Superior de Musica de Catalunya w Barcelonie, który nie tylko studiował muzykę klasyczną, ale także doskonalił warsztat improwizacyjny w licznych klubach jazzowych i dyskotekach stolicy Katalonii. W Hiszpanii współtworzy międzynarodową grupę The Johnny Freelance Experience, która jest jednym z pierwszych w Europie zespołów zajmujących się recyklingiem muzyki klubowej i łączących żywe instrumenty z dj setem. Obecnie w Polsce współpracuje z Marcinem Wyrostkiem w jego projektach Tango Corazon i Coloriage, Kayah & Transoriental Orchestra, Orkiestrą Kameralną Aukso.

Fot. Magdalena Zaton