Wystawa czasowa 2018

Face to face

partnerzy: Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej, Muzeum Edyty Stein w Lublińcu, Miasto Lubliniec, Powiat Tarnogórski

patronat medialny: TVP Kultura, TVP Katowice, TG Stacja

O WYSTAWIE

Spotkanie przy okazji wspólnej wystawy artystów z różnych państw zawsze będzie rodziło pytanie o kondycję sztuki, w tym przypadku krajów po obu stronach Nysy Łużyckiej. Sztuka zawsze jest odzwierciedleniem nastrojów i problemów społeczeństw, zatem materiał w postaci obrazów, bądź form przestrzennych jest nośnikiem wielu informacji, nie tylko tych związanych z wystawianymi dziełami oraz z ich autorami. Dlatego dialogiczny charakter wystawy można rozpatrywać, na co najmniej dwóch poziomach:

jako bezpośredni dialog między artystami oraz jako odzwierciedlenie stanu emocjonalnego dwóch społeczeństw, pozornie zupełnie różnych, jednak posiadających podobny rodowód w postaci cywilizacji chrześcijańskiej.

Każda wystawa jest świetną okazją do zadania fundamentalnego pytania: Czym (dla nas) jest sztuka? Z którymi problemami się utożsamiamy a które są nam obce? Posiadamy ten przywilej, że jako artyści możemy podejść do problemu zarówno z perspektywy twórcy, jak i odbiorcy sztuki. Tym samym łatwiej nam ocenić, co jest prawdziwym drążeniem problemu, a co jedynie jego powierzchownym dotknięciem. Oczywiście niniejsza wystawa polsko-niemiecka, jak zresztą każda o charakterze międzynarodowym, jest świetną okazją do zacieśniania więzów przyjaźni oraz do twórczych przemyśleń, nie tylko tych związanych ze sztuką. W wystawie bierze udział po dziesięciu artystów z Niemiec i Polski.

Twórcy niemieccy, związani są z regionem Zagłębia Ruhry, w szczególności z ośrodkami BBK w Bonn oraz w Düsseldorfie:

Janko ArzensekMauga Houba-HausherrEva Jepsen-FögeRainer LehmannAlmuth LeibJan MasaGosia RichterMonika KildersRicarda RommerscheidtBarbara Verhoeven.

Twórcy polscy, związani ze Śląskiem:

Zbigniew FurgalińskiKatarzyna Gawrych-OlenderMaciej Linttner, Roman KalarusStanisław KowalczykWit PichurskiAdam PociechaJan SzmatlochAleksandra Herbowska-MateraDamian Pietrek.

Face to face jest wystawą, w której przedstawiciele konkretnych dyscyplin konfrontowani są z sobą, tak więc formy przestrzenne korespondują z innymi formami przestrzennymi, również prace malarskie oddziaływają bezpośrednio na siebie. Jest to dialog niepozbawiony pewnej nuty rywalizacji, w dobrym tego słowa znaczeniu. To również element porządkujący koncepcję wystawy, która poprzez swój interdyscyplinarny charakter jest pokazem interesującym ze względu na mnogość: prezentowanych dyscyplin oraz postaw twórczych.

Wnętrza byłego pałacu Donnersmarcków, a obecnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, są kwintesencją śląskiej historii i skłaniają do rozważań na temat relacji polsko-niemieckich, zarówno tych historycznych, jak i obecnych.

dr hab. Damian Pietrek