Film

Film o Józefie Bramowskiej

2 grudnia 2019

Zasłużone dla Śląska postacie godne są dobrej promocji. Tak więc 28 listopada 2019 r. w Centrum aż dwukrotnie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”, który wyreżyserowali Kamil Małecki i Alina Chechelska-Płoskonka, a wyprodukował Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
W porannej projekcji uczestniczyli uczniowie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich, Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Przed seansem pani Justyna Fifer, nauczycielka historii z MSP nr 1, wygłosiła wprowadzający wykład na temat udziału kobiet śląskich w powstaniach oraz o bohaterce filmu, pani Józefie Bramowskiej.
W popołudniowym seansie udział wzięła wnuczka Józefy, pani Apolonia Sobieraj, a także przedstawicielka IPN, pani Angelika Blinda oraz reprezentantki RIK, panie Bożena Ferdyn-Janik i Beata Przybylska. Z ich opowieści można się było dowiedzieć wielu ciekawostek oraz poznać anegdoty, które nie znalazły się w filmie. Pani Sobieraj powiedziała m.in.. że z domu babki znikły przechowywane w kominie sztandar i dokumenty z powstań, a panie Blinda i Ferdyn-Janik – jak trudno jest znaleźć dokumenty na temat dzielnej Ślązaczki.

Fot. Magdalena Zaton (seans poranny), Renata Głuszek (seans popołudniowy)