To było niesamowicie oryginalne i ambitne przedsięwzięcie: 10 wystaw prac 10 nauczycieli przedmiotów artystycznych Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach na 10-lecie istnienia tej szkoły!
A przyjemność zorganizowania Wielkiego Finału przypadła właśnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, z czego ogromną radość wyraził dyrektor Centrum Stanisław Zając. Nie bezpośrednio, ponieważ nie mógł osobiście być na otwarciu, ale poprzez filmową wypowiedź skierowaną do bohaterów wieczoru – nauczycieli i uczniów LP, oraz do uczestników wernisażu, wśród nich wielu nauczycieli, absolwentów szkoły i obecnych uczniów. – Jestem szczęśliwy, że to trudne pod względem logistycznym przedsięwzięcie udało się doprowadzić do tak udanego finału – powiedział. – Życzę „Plastykowi”, aby trwał lat 10 x 10 x 10, a może nawet dłużej. „Plastycy” z kolei wyrazili swoją wdzięczność dla Centrum w bardzo sympatyczny i zaskakujący sposób. Nasza instytucja otrzymała bowiem dyplom Malowanego Ptaka oraz podziękowanie, które dostali także imiennie pracownicy Pałacu w Nakle Śląskim.
Warto nadmienić w tym miejscu, że pomysł z Wielkim Finałem w Nakle Śląskim okazał się strzałem w – nomen omen – dziesiątkę! W przestronnych wnętrzach pałacu, przy starannej aranżacji, ekspozycja prezentuje się bowiem nie tylko bardzo pięknie, ale i okazale, z wielkim rozmachem, uwypuklonym dodatkowo przez różnorodność galerii – malarskich, graficznych, rzeźbiarskiej, fotograficznej, ceramicznej i plakatowej, z przestrzenną instalacją Artura Lubosa włącznie. Swoje prace pokazali tu Ewa Jaworska, Urszula Kaczmarczyk, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Małgorzata Macocha, Anna Osadnik, Dolores Wilk-Pederska, Adam Andryszczak, Mateusz Jankowski, Artur Lubos i Stanisław Tarasek.
Podziękowania zajęły większą część oficjalnej ceremonii otwarcia, której gospodarzami byli Arkadiusz Kuzio-Podrucki (jako historyk nie omieszkał podkreślić, że związki Pałacu w Nakle Śląskim i Karłuszowca, siedziby ZSA-P, są historyczne, jako że oba budynki należały do tej samej rodziny Henckel von Donnersmarck) oraz Anna Osadnik, nauczycielka LP i pomysłodawczyni projektu. Wyrazy wdzięczności przekazane zostały wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły projekt „10 x 10 x 10”, bądź to udzielając gościny kolejnym wystawom (m.in. Pałac w Rybnej, Galeria „Inny Śląsk”, Radio Katowice, Tarnogórskie Centrum Kultury, Zbigniew Markowski), bądź obejmując patronat medialny nad imprezą (TG Stacja, Radio Katowice). Zebrani obejrzeli także film poświęcony historii Liceum Plastycznego.
Część artystyczną wieczoru wypełniły tańce w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, którzy przyjechali do Nakła Śląskiego wraz z nauczycielkami tańca ludowego i charakterystycznego Katarzyną Dziok oraz Anną Urbacz. I taki właśnie repertuar został pokazany: tańce narodowe (kujawiak, oberek, mazurek Chopina), tańce charakterystyczne z Hiszpanii i Rosji oraz taniec współczesny. Popis bardzo się spodobał publiczności, a dyrekcji OSB serdecznie dziękujemy za bardzo życzliwe przyjęcie naszej propozycji występu w Centrum. Kto wie, być może jest to początek dalszej współpracy?
I jak to jest już zwyczajem naszych wernisaży, wrażenia z imprezy można było omówić przy kawie i poczęstunku, osobiście przygotowanym przez nauczycieli. Na stole znalazło się zatem i domowe ciasto, i orzechy, koreczki, smalec i korniszony.
Wystawa potrwa do 10 lipca.
Aktualności
Finał „10 x 10 x 10” jak strzał w… dziesiątkę!
3 czerwca 2016