Dom Kultury + | Spotkania

Finał projektu Pokaz mody śląskiej „Od szaltucha do T-shirta”

13 października 2024

13 października 2024 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbył się finał wyjątkowego projektu „Od szaltucha do T-shirta” – czyli metamorfozy śląskiej elegantki, będącego częścią projektu „Świerklaniecko-Nakielskie Inicjatywy Lokalne. Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Edycja 2024” .

Wydarzenie zabrało uczestników w fascynującą podróż przez historię śląskiego stroju, od rozbarsko-bytomskiego, pszczyńskiego, cieszyńskiego i raciborskiego, poprzez ubiór pański, aż po współczesne stylizacje modowe.

Projekt, stworzony przez Barbarę Bereskę, związaną z kulturą Śląska, skłaniał do refleksji nad tym, jak tradycja przeplata się z nowoczesnością.

Przekaz był jasny – zarówno szacunek do dziedzictwa, jak i otwartość na różnorodność są fundamentami przyszłości. Tradycyjny szaltuch, podkreślający lokalną tożsamość, jak i współczesny T-shirt, będący symbolem indywidualizmu, mają głębokie znaczenie kulturowe, co było motywem przewodnim całego wydarzenia.

Wydarzenie było niezwykle integrujące dla lokalnej społeczności, zwłaszcza dla tych, którzy przyszli ubrani w tradycyjne stroje śląskie, podkreślając w ten sposób swoją miłość i pamięć do regionu.

Szczególnie wzruszającym momentem było wejście na scenę starszej kobiety, mieszkanki Czułowa, która przywiozła i z pasją opowiedziała o śląskim stroju dziewczynki z zespołu “Czułowianki”, z uwzględnieniem wszystkich detali stroju, co nadało wydarzeniu wyjątkowy, osobisty charakter.

Spotkanie zgromadziło miłośników kultury śląskiej, regionalistów i wielbicieli lokalnych tradycji. Wspólna przestrzeń dialogu otworzyła serca i umysły uczestników na refleksje o ludziach, ich korzeniach, tęsknotach oraz modzie jako formie wyrażania siebie i komunikowania z otoczeniem.

Barbara Bereska, pomysłodawczyni projektu, rozpoczęła wydarzenie animacją filmową opartą na zdjęciach z jej rodzinnego albumu, prezentującym kobiety w różnych strojach śląskich. Niezwykłe fotografie ukazywały ich siłę, pasję i wyobraźnię, stanowiąc inspirację dla współczesnych pokoleń.

Swoje stylizacje modowe zaprezentowały i omówiły wg schematu: w czym do kościoła, w czym na Barbórkę, w czym po domu, w czym do pracy, w czym do ślubu, Panie:

Joanna Decowska – projektantka mody inspirowanej folklorem firma WArto warsztaty artystyczne,
Krystyna Musik – organizatorka pokazów w ramach Piekarskiego Forum Kobiet
Anna Rabsztyn – regionalistka z Koła Gospodyń Wiejskich z Orzecha i Nakła Śląskiego Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej
Roman Gatys, kolekcjoner śląskiej porcelany, przedstawił historyczny kontekst śląskiego stroju i jego różnorodnych wariantów.

Podczas pokazu modelki, w tym uczennice z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, zaprezentowały tradycyjne stroje w rozmaitych stylizacjach, pokazując zarówno elegancję, jak i nowoczesne podejście do dziedzictwa.

Całość wydarzenia podkreśliła muzyka Madonny – utwór „Vogue” dodał całości wyjątkowej energii, podkreślając temat wyrażania siebie, akceptacji i różnorodności.

Jako modelki wystąpiły w kolekcja Joanny Decowskiej: Emilia Sega, Julia Mateja, Wiktoria Borzek, Nadia Winek Malwina Bigelmajer, Jagoda Kontny z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, oraz jako Panna Młoda Natalia Więcław z Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach

W kolekcji Anny Rabsztyn : Anna Banaś, Iwona Hen, Małgorzata Kaczmarczyk, Magdalena Zając, które zaprezentowały oryginalne, ponad 100 letnie stroje śląskie.

W kolekcji Krystyny Musik wystąpiły: Edyta Grzywacz, Iwona Obrębska, Justyna Fifer, Bibiana Tobor.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację tego niezwykłego wydarzenia, a w szczególności:

  • Pani Dyrektor Łucji Chrzęstek – Bar i Ewie Probie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim za przygotowanie młodych modelek,
  • Łukaszowi Balczarkowi za wkład twórczy do projektu,
  • Konradowi Samorodnemu za montaż animacji,
  • Paulinie Klimek Beauty Na Czasie Fotografia za zdjęcia,
  • Zespołowi Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa za wypożyczenie kostiumu z widowiska „Tryptyk Powstańczy-Pamięć Ziemi” (projekt Karolina Widera, wykonanie Hanna Flach – kostiumograf Zespołu Pieśni i Tańca ,,Mały Śląsk” z Radzionkowa),
  • Dyrektor Justynie Konik z Centrum Kultury Karolinka za wypożyczenie kostiumów,
  • Beacie Hetmańczyk za projekt kolekcji biżuterii inspirowanej śląską różą,
  • Róży Zgorzelskiej z Muzeum Farska Stodoła w Biedrzychowicach za wypożyczenie strojów raciborskich,
  • Justynie Kulawik, która przygotowanie fryzur modelek
  • Sabinie Nawrat za stylizacje i visage modelek na scenie,
  • Hafcik – haft maszynowy Tarnowskie Góry za projekty T-shirta i fartucha
  • Mai Gatys za wypożyczenie szaltuchów
  • Krystynie Patoń-Jonczyk za udostępnienie fotografii
  • Wojciechowi Gaszowi

oraz wszystkim osobom, które wspierały ten projekt swoim zaangażowaniem.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakowity poczęstunek, za co również bardzo serdecznie dziękujemy.

Wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników jako piękna platforma dialogu, łącząca szacunek dla tradycji z otwartością na nowoczesność i różnorodność.

Świerklaniecko-nakielskie inicjtywy lokalne. Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Edycja 2024. Logo Centrum Kultury Śląskiej, logo Cekuś to Zomek, Logo Domu Kultury +.