Wernisaż

Fotograficzne „Halucynacje” – wernisaż

3 września 2018

Otwarcie wystawy „Halucynacje, czyli nie wierzę, że to się dzieje naprawdę” odbyło się 24 sierpnia 2018 r. Ekspozycja prezentuje prace 13 fotografików – członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a są nimi Jakub Byrczek, Antoni Kreis, Arkadiusz Ławrywianiec, Beata Mendrek, Bogusław Michnik, Halina Morcinek, Jowita Mormul, Kamil Myszkowski, Joanna Nowicka, Krzysztof Paliński, Patrycja Pawęzowska, Krzysztof Szlapa, Janusz Wojcieszak. Jak zauważył obecny w czasie wernisażu Arkadiusz Ławrywianiec, prezes ZPAF Okręg Śląski, „trzynastka” jest liczbą pechową, ale nie w tym przypadku. Podkreślił też, że jeśli na 49 członków ZPAF Okręg Śląski swoje prace pokazuje aż 13 osób, to jest to ważny głos tej instytucji.

O samej wystawie opowiedziała Beata Mendrek, jej kuratorka, która stwierdziła że znalezienie tematu, w którym mogliby wspólnie wypowiedzieć się twórcy reprezentujący różne dziedziny fotografii: realistyczną, portret, pejzaż czy fotografię kreatywną, nie było łatwe. Takim mianownikiem okazały się właśnie halucynacje. – Halucynacje to wizja. Temat znakomity dla fotografików kreatywnych, ale znacznie trudniejszy dla pejzażystów i portrecistów – powiedziała, dodając, że „jest nam miło, że możemy tutaj trochę powisieć”.

„Halucynacje…” wpisują się w wieloletni program współpracy Centrum Kultury Śląskiej i ZPAF Okręg Śląski, zapoczątkowany w 2013 r., a odnowiony podpisaniem kolejnego porozumienia 30 czerwca 2017 r.

Fot. Magdalena Zaton