Wykład

Gerhart Hauptmann dla Górnoślązaków

4 lipca 2014

2 lipca 2014 r. na spotkaniu w Centrum Kultury Śląskiej prof. Zbigniew Kadłubek, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, filolog klasyczny, filozof, pisarz, tłumacz, eseista, redaktor i publicysta – nie po raz pierwszy udowodnił, że jest sztandarową postacią kultury śląskiej. Jego wykład o Gerharcie Hauptmannie, pierwszym nobliście ze Śląska, oczarował ponad 60 osobową grupę słuchaczy. Oprócz ciekawych szczegółów z życia pisarza, mogli się dowiedzieć o górnośląskim kanonie literackim, o potrzebie traktowania Śląska jako całości, bez dzielenia go na Górny i Dolny, nie mówiąc o „podbeskidziach” i „opolszczyznach”.
Profesor też wyniósł jak najlepsze wrażenia z tego spotkania. Wśród słuchaczy była osoba, której mąż kilkakrotnie spotkał się z noblistą. Przekazała nam przesłanie Gerharta Hauptmanna – „nie zapomnijcie o mnie”.
Dyskusja i wymiana zdań trwała w pałacu w Nakle Śląskim bardzo długo. To udane spotkanie odbyło się w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” realizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wśród obecnych była pani Andrea Halenka, koordynator tegoż projektu ze strony Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Następne spotkanie już za miesiąc, na początku sierpnia.
(a.k-p)
Fot. Arkadiusz Kuzio-Podrucki