Wernisaż

Głębiny – wernisaż

26 listopada 2018

23 listopada 2018 r. odbyło się otwarcie wystawy Głębiny kolektywu Thinkpink Gang. Kolektyw, powstał we Wrocławiu, jednak zrzesza dziewczyny, kobiety z wielu miejsc w Polsce (Katowice, Poznań). „Tworzymy w różnych metodach i stylach, wspieramy i inspirujemy się w działaniach” – mówią o sobie. – Różnorodność jest siłą tej ekspozycji – powiedział w czasie wernisażu dyrektor Stanisław Zając. Głębiny to jednak nie tylko podróż w głąb siebie. Ekspozycja to także instalacja, autorki zapraszają odbiorcę do pełnego wejścia w ich kobiecy świat, do zabawy w brokatowej piaskownicy, kreowania własnego obrazu z mieniących się cekinów, aż w końcu do zostawienia kilku słów-emocji w ich pamiętniku.

Dyrektor Stanisław Zając podzielił się z zebranymi jeszcze inną refleksją na temat tej ekspozycji. – Nazwa kolektywu „Thinkpink gang” może być tłumaczona dosłownie i metaforycznie, ale kiedy się wypowie wystarczająco szybko przypomina język dziecka, jest niczym słynne da-da, a zatem w samej nazwie projektu wyraźnie widać zamysł sięgania go głębi, do dzieciństwa – powiedział. – Jest to niewątpliwie dyskurs kobiecy, pozbawiony logosu, fragmentaryczny, chwilami niespójny, bliski chwilowemu rozbłyskowi a nie nieustająco padającemu światłu; i taki właśnie ma być w swym założeniu.

Wystawa prezentuje prace 10 autorek: Agaty Cichy, Angeliki Dolińskiej, Justyny Fryt, Iwony Germanek, Naty Karjaly, Dagmary Kasperczyk, Anny Lupy-Suchy, Emi Parczewskiej, Edyty Wojaczek i Magdaleny Zaton.

Fot. Magdalena Zaton, Darek Zakrzewski (Thinkpink Gang), Wojciech Mikołajczak (Magdalena Zaton i dyrektor Stanisław Zając)