Wystawa czasowa 2019

Głębiny – wystawa

Autorki: kolektyw Thinkpink Gang

Jedenaście wrażliwych dziewczyn – kobiet sięga w głąb siebie. Ich wypowiedzi malarskie, fotograficzne, przestrzenne. O czym opowiadają? Zanurz się we wspomnieniach, we własnej świadomości lub odpłyń w nicość, pozbywając się jakichkolwiek uczuć i myśli. Głębiny wciągają w ciemność oceanów i pozwalają odkryć nowe źródła światła. Na dnie żyją dziwaczne stwory, tam też ukrywamy nasze najskrytsze pragnienia i emocje. Skąd się biorą fale? Gdzie powstaje tak silne uderzenie, które poruszają resztę wody? Kojarzysz uczucie bycia zanurzonym po sam czubek głowy? Szum wody w uszach, głośniejsze bicie własnego serca, zamazany obraz spod piekących powiek. Istniejesz-nie-istniejesz. Poruszasz się w stanie nieważkości. Powstaliśmy z głębin i tam nas ciągnie. Syreni śpiew uwodzi i wciąga w świat wypełniony niezidentyfikowaną masą. Głębiny własnego ciała. Własnych myśli.

Thinkpink Gang to kolektyw dziewczyn, które połączyły działania artystyczne obejmujące różne dziedziny sztuki od fotografii przez malarstwo, rzeźbę, instalację, performance, video art oraz literaturę. Pomysł współpracy w ramach grupy Thinkpink narodził się we Wrocławiu i tam też miała miejsce w czerwcu 2017 roku pierwsza wspólna wystawa. Od tego czasu grupa rozwija się dynamicznie i na dzień dzisiejszy zrzesza ludzi z Wrocławia, Katowic, Poznania.

Problematyka podejmowana przez Thinkpink Gang pokazuje prawdziwą emocjonalność kobiety, jej wrażliwość ale i siłę , jej sprzeciw wobec schematu w jaki świat próbuje ją wepchnąć, schematu wynikającego z myślenia o płci i miejsca jakie jej usiłuje wyznaczyć. Z pozoru błahe tematy wystaw jak „ Błyskotki” czy „ Królowa serca” poruszały tematy ważne i poważne choć w sposób lekki i dziewczęcy. Prostytucja, która trudna jest do sklasyfikowania i nazwania i która ma wiele różnych powodów, handel kobietami, cicha przemoc domowa ale też społeczne piętnowanie feministek, mit Matki Polki oraz powrót do źródeł czyli Matki Natury i jej pierwotnej mądrości, wszystko to obecne jest w pracach kolektywu.