Aktualności

Gloria i Exodus. Historia śląskiej szlachty – już do kupienia

16 października 2014

W Centrum Kultury Śląskiej jest już do kupienia płyta DVD z filmem „Gloria i Exodus. Historia śląskiej szlachty” Andrzeja Klamta i Ronalda Urbańczyka. Płyta kosztuje 40 zł.
Projekcja filmu 20 września 2014 r. spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, toteż 21 września odbył się dodatkowy pokaz, a wiele osób wyraziło chęć zakupienia tego ciekawego dokumentu. Jego bohaterami są współcześnie żyjący przedstawiciele lub potomkowie rodów śląskiej arystokracji, która zmuszona była po 1945 r. opuścić swoje majątki. Temat śląskiej arystokracji przez dziesiątki lat był tematem tabu, nic zatem dziwnego, że budzi dziś wielkie zainteresowanie.
W obrazie Klamta i Urbańczyka wypowiadają się m.in. książę Guidotto Henckel von Donnersmarck, Gregor Henckel von Donnersmarck (obaj panowie odwiedzili niedawno pałac w Nakle Śląskim), książę Bolko VI Hochberg von Pless, baronowa Ingeborga von Tiele-Winckler, Petrus hrabia Henckel von Donnersmarck, hrabina Freya von Moltke, a z młodszych Ulrich von Küster oraz Mikołaj hrabia von Ballestrem. Do ciekawszych wątków należy to, jak potoczyły się losy śląskiej arystokracji już po wyjechaniu z jej majątków.