Koncert

Göran Larsen Jazz Quartet – koncert

23 kwietnia 2022

Długo trwała droga Görana Larsena, znakomitego szwedzkiego saksofonisty, do pałacu w Nakle Śląskim. Przewidziany na 2020 r. koncert musiał zostać odwołany z powodu pandemii COVID-19. Udało się w 2022 r. dzięki projektowi „Świerklaniecka jazzmania”, realizowanemu przez Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga we współpracy z Centrum.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Świerklaniec Urząd Gminy wstęp na to wydarzenie był wolny. Göran Larsen Jazz Quartet wystąpił 21 kwietnia 2022 r. po wernisażu wystawy „Anioły jazzu – Za sceną” Artura Strąka i stanowił drugą, tym razem muzyczną odsłonę wieczoru z jazzem. Na scenie oprócz Görana Larsena pojawili się: Wojciech Sanocki (pianista, któremu bardzo zależało na tym koncercie w Nakle Śląskim, była to jego druga wizyta u nas), Jarosław Michaluk (kontrabas, aranżacje) oraz Radosław Żyła (perkusista). Koncert w Centrum miał szczególne znaczenie, ponieważ muzycy po raz pierwszy przedstawili (a nawet na żywo zagrali!) swój nowy program: Utwory folkowe ze Szwecji w aranżacji Gorana Larsena i Wojciecha Sanockiego oraz kompozycje własne Jaroslawa Michaluka, a także utwory ludowe z Podlasia w aranżacji Michaluka. Wwśród nich: „Kujawiak” z Podlasia, „Korobeczka”, „Zachodźże słoneczko”, „Dear Old Stockholm”, „Old Song for the Farmer” oraz inne szwedzkie pieśni ludowe. A także dodatkowo kompozycje Michaluka „Blue” i amerykański „Blues in F”. Na bis „Small Man” Jarosława Michaluka, który to utwór żartobliwie odniósł do siebie niewysoki wzrostem Larsen, prowadzący konferansjerkę. Göran Larsen Jazz Quartet zaprezentował taki kawał pięknej, nastrojowej muzyki, że wypełniona po brzegi sala słuchała jej w wielkim skupieniu i z ogromną przyjemnością. Reprezentująca głównego organizatora, SMNŚl, prezes Ilona Kapica, będąc pod ogromnym wrażeniem tego muzycznego wydarzenia, nie wykluczyła kontynuacji projektu. Być może „Świerklaniecka jazzmania” stanie się więc imprezą cykliczną. W koncercie uczestniczył także wicestarosta tarnogórski Sebastian Nowak oraz dr Zbigniew Furgaliński, członek Rady Programowej Centrum.

Fot. Michał Lerka

BIOGRAMY ARTYSTÓW

GÖRAN LARSEN pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. W Polsce wystąpił po raz pierwszy w 1966 r. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

WOJCIECH SANOCKI to pianista, kompozytor i aranżer. Ma na swym koncie współpracę z Wojciechem Młynarskim, Jackiem Wójcickim, Agnieszką Fatygą, Marianem Opanią, Arkiem Skolikiem oraz z Ewą Urygą.

JAROSŁAW MICHALUK ma na swym koncie współpracę m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim (wspólna płyta), Karolem Szymanowskim, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim i Markiem Napiórkowskim. Jest twórcą oraz dyrektorem artystycznym dwóch znanych festiwali: Podlasie Jazz Festival oraz Biała Blues Festival.

RADOSŁAW ŻYŁA ukończył Akademię Muzyczną w Białymstoku występował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Maciejem Strzelczykiem, Karolem Szymanowskim, Danutą Błażejczyk. Muzyk jazzowy i klasyczny. Pedagog w szkołach muzycznych.