Aktualności | Wystawa czasowa 2014

Herbowe dokumenty w pałacu Donnersmarcków

17 września 2014

W Centrum Kultury Śląskiej już znalazły się cenne brytyjskie dokumenty herbowe ze zbiorów dr. Dariusza Woźnickiego, który pokaże je w ramach wystawy „Brytyjskie dokumenty herbowe czyli jak zostać lordem”. Jest wśród nich oryginalny dokument herbowy króla Edwarda VII z rodu Windsorów, który zrezygnował z korony na rzecz swojego brata Jerzego, ojca obecnej królowej Elżbiety. Do tego właśnie dokumentu należy niezwykle ciekawa pieczęć.
Poza tym można będzie zobaczyć inne dokumenty herbowe nadane przez Heroldie Anglii i Szkocji. Przywilej herbowy Wielkiej Brytanii nie jest zastrzeżony jedynie dla szlachty ale też dla obywateli mających odpowiednie zasługi dla korony. O tym i o owym opowie już w najbliższy piątek 19 września 2014 r. sam dr Woźnicki oraz osoby, które pomagały mu przy organizacji tej wystawy – pani Joanna Drosik, przysięgły tłumacz języka angielskiego, która dokonała tłumaczeń i opisów wszystkich dokumentów herbowych oraz zajęła się zagadnieniami tytulatury i obyczajami panującymi na brytyjskim dworze, a także pan Marian Muławski, który opracował biogramy osób uhonorowanych herbem.
Wystrzałowe – dosłownie! – otwarcie wystawy nastąpi w piątek o godz. 18.00 i będzie to początek „Szlacheckiego weekendu w Nakle Śląskim”. Wstęp wolny – zapraszamy!