Edukacja

Historia szablą pisana

13 listopada 2014

Nie było w dawnych wiekach lepszej szabli od polskiej szabli husarskiej – takie i inne ciekawostki na temat szlacheckiej broni mogła usłyszeć szkolna młodzież w czasie lekcji historycznych prowadzonych 13 i 14 listopada przez Krzysztofa Banasia z „Familii szlacheckiej” (i Rzecznika Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej).
Jako człowiek herbowy, pieczętujący się herbem Dołęga, Krzysztof Banaś kultywuje pamięć najlepszych tradycji militarnych dawnej Rzeczypospolitej, a w Centrum Kultury Śląskiej mógł o nich opowiedzieć w ramach prelekcji na temat „Historii uzbrojenia szlachty polskiej od XVI do XVIII wieku”. Prelekcje te stały się częścią projektu edukacyjnego „Militarne tradycje szlacheckiej Rzeczypospolitej” – inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej, realizowanej w CKŚ dzięki Tarnogórskiemu Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku. (Integralną częścią projektu jest także wystawa „Szablą i mieczem”, prezentowana w nakielskim pałacu do 15 grudnia 2014 r.)
Uczestniczący w lekcjach Krzysztofa Banasia, wspieranego przez małżonkę Halinę (także w stroju historycznym), uczniowie gimnazjum ze Świerklańca, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i szkoły podstawowej w Nakle Śląskim mogli poznać podstawowe elementy uzbrojenia szlachty, dowiedzieć się, co różni szablę od karabeli, a nawet założyć na głowę hełm, misiurkę lub szyszak. A komu szczęście dopisało, nawet potrzymać w rękach muszkiet!
Prelekcje historyczne Krzysztofa Banasia będą powtórzone dla dorosłych w dniu 24 listopada 2014 r. – zapraszamy na godz. 16.30 i 18.30. Wstęp wolny.