Wernisaż

Horyzonty – wernisaż

4 listopada 2019

Wystawa malarstwa dr hab. Zbigniewa Furgalińskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wpisuje się w cykl „Wiosenne ASPiracje”, ale w drodze wyjątku została pokazana jesienią. Znalazło się na niej sporo obrazów przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Wernisaż odbył się 26 października 2019 r. w obecności licznie przybyłych gości. Znaleźli się wśród nich prof. Jan Szmatloch, Joanna Furgalińska, dr hab. Damian Pietrek, prof. dr hab. Tadeusz Rus oraz kierowniczka rektoratu ASP pani Anna Cichoń.

Witając gości, dyrektor Stanisław Zając powiedział, że lubi znajdować w malarstwie konteksty literackie, gdy opowieść wyłania się w czasie interpretacji. Dużą frajdę sprawia mu ich odczytywanie. Sam autor wystawy tak scharakteryzował swój proces twórczy: – Zawsze dotykałem tematów, które są najbardziej oczywiste, jak zwulgaryzowane wschody i zachody słońca. Chodzi o poszukanie w nich czegoś głębszego. Moje obrazy mówią o granicy między fizyka a metafizyką. Kiedy pracuję nad obrazem, który jest rzeczą fizyczną, zastanawiam się, gdzie w nim znajduje się wartość dodana, kiedy jest ten moment, że chce nam się na ten obraz patrzeć. Moje obrazy pokazują pozytywny aspekt świata.

Czasu na kontemplację prac i poszukiwanie w nich ukrytych znaczeń było sporo, a nastrój refleksji współtworzyła muzyka w wykonaniu Adama Snopka, który zagrał na instrumencie klawiszowym.

Spotkanie z dr Furgalińskim odbędzie się ponownie w lutym 2020 r., w ramach finisażu, i wtedy będzie można otrzymać katalog. Wystawa potrwa do 16 lutego 2020 r.

Fot. Matylda Szwajnoch