Rajd

III Rajd rowerowy „Śladami górnośląskiej szlachty”

28 września 2016

III Rajd rowerowy Śladami górnośląskiej szlachty” – drugi punkt programu tegorocznego „Szlacheckiego weekendu” pod Honorowym Patronatem Starosty Tarnogórskiego – odbył się w niedzielę 25 września 2016 r. przy bardzo pięknej pogodzie. Zainteresowanie nim było od samego początku ogromne, a większość kuponów rejestracyjnych rozeszła się w ciągu pierwszych kilku dni. Oficjalnie udział wzięło 153 uczestników (spora część miłośników jednośladów wystartowała bez karty uczestnika). Na starcie stawiło się wiele osób dobrze już znajomych z poprzednich rajdów, albowiem jak wynika ze statystyki, ponad połowa rajdowiczów jechała już po raz trzeci. W „oficjalnym” rozpoczęciu uczestniczyły zawsze obecna na starcie pani Lucyna Ekkert – radna Sejmiku Śląskiego oraz Aleksandra Król-Skowron – sekretarz Zarządu Powiatu.

Formuła rajdu pozostała ta sama – przejazd przez miejsca związane z dziejami śląskiej szlachty lub miejsca z zabytkami oraz historyczna opowieść dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Cała trasa przebiegała następująco: pałac w Nakle Śląskim, Zalew Nakło-Chechło, kościół drewniany w Miasteczku Śląski, Spichlerz Dworski w Żyglinku, pałac myśliwski Donnersmarcków w Kaletach i ośrodek rekreacyjny Kalety-Zielona.

Pięknie prezentująca się w czerwonych koszulkach rajdowych kolumna – pod opieką zespołu organizacyjnego w osobach: Marek Breguła (przewodniczący), Kazimierz Mierzwa (komandor), Michał Nolewajka (komandor) oraz dyrektor Stanisław Zając – prezentowała się niezwykle malowniczo. Na pierwszym postoju, nad Zalewem Nakło-Chechło, głos „niehistoryczny” zabrał wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, który wyraził radość ze współpracy z Centrum i podał sporo informacji związanych z zalewem i planami gminy na przyszłość. Największą atrakcją „historyczną” rajdu stała się wizyta w drewnianym kościele w Miasteczku Śląskim, który otwierany jest bardzo rzadko i tylko przy specjalnych okazjach. Centrum na szczęście się to udało, choć były obawy, że ze względu na remont będzie to niemożliwe. Kolejny postój miał miejsce w dawnym spichlerzu dworskim Donnersmarcków w Żyglinku – obecnie restauracji Spichlerz Dworski, którego właściciele ufundowali prowiant na drogę oraz kawę, za co serdecznie w imieniu „Rajdowiczów” dziękujemy. Warto odnotować, że państwo Mikołajczyk wsparli nasz rajd już po raz drugi.

Na mecie w ośrodku rekreacyjnym Zielona nadjeżdżającą kolumnę witała muzyka w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Miasta Kalety oraz kiełbasa z grilla i chleb ze smalcem, przygotowane przez „Restaurację u Rzepki”. W części „oficjalnej” głos zabrali: burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia, który jako współorganizator zapewnił to naprawdę gorące przyjęcie, dyrektor Stanisław Zając oraz poseł Tomasz Głogowski (to już trzeci jego rajd). Uczestników, którzy odpowiedzieli na pytanie, czekały nagrody losowane przez siostrę Katarzynę Pudzisz, dyrektor DPS w Nakle Ślaskim (na rajdzie również po raz trzeci). Dzięki ogromnemu wsparciu wielu instytucji, w tym społeczności z Nakła Śląskiego, co nas szczególnie cieszy, fanty były bardzo atrakcyjne: akcesoria rowerowe, usługi motoryzacyjne, fryzjerskie, książki, zabawki dla dzieci, kosmetyki, słodycze, miód, kubki, kwiaty… Pełna lista darczyńców poniżej. Honorową nagrodę za stałe uczestnictwo w imprezach Centrum otrzymał pan Matejka z Nakła Śląskiego.

Jak wynika z naszej ankiety, organizacja została oceniona we wszystkich aspektach (trasa, koszulki, posiłek, organizacja) na same (z pojedynczymi wyjątkami na czwórki) piątki. Dla „Cekusia” to niejedyny powód do zadowolenia, gdyż widzimy w takim odbiorze rajdu realizację idei integracji społeczeństwa (z bliższych i dalszych okolic) na bazie upowszechniania kultury, edukacji i rekreacji sportowo-turystycznej.

Centrum Kultury Śląskiej wyraża serdeczne podziękowanie za współorganizację oraz wsparcie następującym osobom i instytucjom:

sponsorzy projektu:

L & L z Jaworzna
Spichlerz Dworski z Żyglinka

współorganizacja i wsparcie finansowe:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Gmina Świerklaniec
Urząd Miasta Kalety

partnerzy

Pałac w Jedlince
Antoni Żurek „Ogród Śląski”
Klub Turystyki Rowerowej przy parafii pw. NMPJ w Orzechu
Nadleśnictwo Świerklaniec
Sklepy Rowerowe ADVENTURE
Tarnogórska Rowerowa Masa Krytyczna


fundatorzy nagród – alfabetycznie

Adventure – Sklepy rowerowe – Tarnowskie Góry
APP Fashion – Nakło Śląskie
Apteka Maria Victoria – Mgr Joanna Kosiadowska – Nakło Śląskie
FHU OPARA TERESA – Nakło Śląskie
Fryzjerstwo damsko – męskie Stefan Gut – Nakło Śląskie
Groszek – sklep wielobranżowy – Nakło Śląskie
KOFEINA PUBLIC RELATIONS (z siedzibą w Agencji Pocztowej) – Nakło Śląskie – Nakło Śląskie
Kwiaciarnia Cattleya. Sojka – Nakło Śląskie
LISAUTO – Warsztat samochodowy – Nakło Śląskie
MAX Producent Siatki Ogrodzeniowej – Nakło Śląskie
Nadleśnictwo Świerklaniec
Pałac Jedlinka – Jedlina Zdrój
PW „IW-TOUR” – Nakło Śląskie
Rafał Bereska Merbau-ParQuet – Nakło Śląskie
Smakosz Restauracja, Pizzeria – Nakło Śląskie
Urząd Gminy Świerklaniec
Urząd Miasta – Kalety
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach
oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim