I edycja Indu-BALU w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim – dawnym pałacu rodziny Henckel von Donnersmarck – okazała się debiutem niezwykle udanym. Impreza (9 czerwca 2019 r.) została zorganizowana w ramach tegorocznej INDUSTRIADY „Niedzieli u przemysłowca” pod hasłem „Hrabina Laura zaprasza na salony”.

I faktycznie, gości oprowadzała po salonach hrabina Laura, żona budowniczego pałacu hrabiego Hugona. (Laury były dwie, ale kreująca tę postać pracownica Centrum wyraźnie nawiązała strojem do Laury von Hardenberg). A jako że gości przybyło wielu, z odsieczą ruszyli sam Hugo oraz Majordomus. Atmosferę dawnych dni przybliżyli nie tylko ubrani w kostiumy z XIX w. pracownicy Centrum, ale także członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”, którzy zapraszali uczestników imprezy do udziału w dziewiętnastowiecznych grach i zabawach, takich jak diabolo, toczenie koła z patykiem czy wist. Specjalną atrakcję dla dzieci stanowiło budowanie z klocków LEGO mapy obiektów przemysłowych Śląska (dzieci), co odbywało się pod nadzorem Stowarzyszenia miłośników klocków LEGO „Zbudujmy.to”. Po południu Laura ponownie zaprosiła gości na salony, tym razem aby wysłuchać dwóch znakomitych koncertów: koncertu muzyki gitarowej „Gitara od baroku do współczesności” w wyk. Janusza Wójcika oraz Szymona Rabieja, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, oraz muzyki z projektu „Dla przyjaciół F.” – subtelnych i nastrojowych utworów autorskich lub nowych aranżacji piosenek śląskich na skrzypce, gitarę, flet, wiolonczelę oraz wokal.

Dużym powodzeniem cieszyła się kawiarenka z kawą, ciastem i kanapkami przygotowanymi przez członkinie KGW „Rękodzieło” z Orzecha.

Galerie fotograficzne

Fot. Foto Video Beno