Aktualności

Instalacja wystawy

21 stycznia 2016

Tylko dwa dni (czwartek i piątek) zostały do uroczystego otwarcia wystawy „Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem”, której autorami są Leszek Szurkowski i Ryszard Tabaka. To największe w dziejach Centrum Kultury Śląskiej przedsięwzięcie organizacyjne, ponieważ na potrzeby ekspozycji trzeba było zbudować specjalne boksy. W większym z nich, zaciemnionym, będą się odbywać trzy projekcje materiału audiowizualnego (pierwsza to literowo-cyfrowe,dwudziestominutowe dekodowanie jednego z obrazów; druga przedstawia transformowanie innego obrazu w kilka różnych jego wersji; trzecia natomiast prezentuje rodzaj przenikania różnych stanów światła odzwierciedlającego wodną przestrzeń).

Tradycyjnie już, po bardzo zresztą dobrych doświadczeniach (m.in. wystawa rysunków Wojciecha Weissa, „Obrazki ze Śląska” Grzegorza Chudego, wystawa zegarów Franciszka Wieganda, wystawy prac konkursu sztuki amatorskiej Juliusza Marcisza), o zbudowanie boksów zostali poproszeni Mariusz Paluchiewicz i Krzysztof Głuch.

W środę do pałacu zostały przywiezione z Łodzi i z Warszawy prace Ryszarda Tabaki i Leszka Szurkowskiego. Wniesienie grafik Szurkowskiego, zapakowanych w specjalnie zbite skrzynie, nie było łatwe ze względu na ich ciężar, ale wspólnym wysiłkiem jakoś to się udało. Obecni przy tym byli już autorzy prac – Leszek Szurkowski z lewą ręką w gipsie. Na szczęście złamanie nadgarstka nastąpiło już prawie po ukończeniu przez niego projektowania materiałów graficznych (katalog, reklamy, banner, plakaty). Przebieg instalacji w środę 20 stycznia pokazują zdjęcia.

Otwarcie wystawy nastąpi w sobotę o godz. 18.00. Ponieważ temu wydarzeniu towarzyszy koncert Kwartetu Śląskiego, wstęp jest płatny – bilet kosztuje 30 zł, a zostało już dosłownie kilka miejsc. O dostępność biletów można pytać dzwoniąc na numer 724 283 534. Z Leszkiem Szurkowskim i Ryszardem Tabaką można będzie się spotkać w niedzielę o godz. 11.30 – spotkanie ma charakter otwarty (wstęp jest wolny). Zapraszamy!