Spotkania | Wykład

Jan Paweł II i polityka

11 kwietnia 2014

O przełomie w stosunkach Kościoła katolickiego z Żydami oraz o politycznej przenikliwości papieża Jana Pawła II opowiadał 10 kwietnia 2014 r. gościom Klubu „Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku” Jacek Moskwa, były korespondent radia, prasy i telewizji w Rzymie, obecnie pisarz, autor wielu książek poświęconych Karolowi Wojtyle.

Bohatera swoich prac znał bardzo dobrze, ponieważ wielokrotnie towarzyszył papieżowi w czasie jego pielgrzymek i sporo czasu spędził na pokładzie papieskiego samolotu. Na wstępie swej opowieści Moskwa wyjaśnił, dlaczego uważa Jana Pawła II za polityka, co uzasadnił m.in. jego głębokim – i osamotnionym, jak dodał – sprzeciwem wobec wojny w Iraku, a także „rozumną troską o wspólne dobro”. Wyrażając wielkie uznanie wobec papieża, gość Klubu daleki był jednak od bezkrytycznej hagiografii. – Nie obalił komunizmu, ale był skuteczny – powiedział. Dystansując się od jubileuszomanii, nie przecenił znaczenia wprowadzenia przez polskiego papieża Kościoła katolickiego w III tysiąclecie, ale mocno podkreślił przywiązywanie przez Karola Wojtyłę wielkiej wagi do miłosierdzia, co znalazło odbicie w jego kulcie św. Faustyny.

W kwestii związanej z przełomowym stosunkiem Watykanu wobec Żydów Moskwa uwypuklił znaczenie polskiego rodowodu papieża jako człowieka pochodzącego z kraju bardzo licznie zamieszkanego ongiś przez wyznawców judaizmu. Sporo uwagi poświęcił relacjom Jana Pawła II z pisarzem Gustawem Herlingiem-Grudzińskim (papież nigdy się z nim nie spotkał), poruszył także kwestie tyczące Kościoła prawosławnego oraz jego relacji z Kościołem katolickim.

W czasie spotkania dotknięto również problemów trudnych dla Kościoła i pontyfikatu tego papieża. Moskwa znakomicie tłumaczył „klubowiczom” to, jak trudno było cudzoziemcowi – papieżowi z Polski – poruszać się w tych obcych mu strukturach. Choć – jak przyznał otwarcie – Jan Paweł II był nade wszystko zainteresowany był duszpasterstwem i nieco po macoszemu traktował sprawy administracyjne. Jest też dla niego zagadką przyzwolenie papieża na budowę pomników jeszcze za jego życia. Były korespondent uważa dotychczasowe zjawisko „santyfikacji” Jana Pawła II (cześć oddawana jego posągom itp.) za zjawisko zasługujące na głębszą i krytyczną refleksję. – Na naszych oczach zmienia się w figurę, posąg, przed którym klęka się w kościołach. Jeszcze niedawno, kilka lat temu, był żywym człowiekiem, był wśród nas – powiedział.

Dziękując za ciepłe przyjęcie w Centrum Kultury Śląskiej, Jacek Moskwa wyraził uznanie zarówno dla samej idei organizowania spotkań w ramach Klubu „Pochwała Inteligencji na Górnym Śląsku”, jak i dla bardzo interesującej atmosfery towarzyszącej tej rozmowie (przypominamy, że jednym z ważniejszych elementów Klubu jest możliwość wzięcia udziału w dyskusji).

My zaś bardzo dziękujemy Pałacowi w Rybnej za gościnność, z której skorzystał Pan Moskwa. To już drugi raz Rybna wsparła „PinGŚ”.

Spotkanie poprowadził Kamil Łysik.

Następne spotkanie, w maju, poświęcone będzie dr Oscarowi Troplowitzowi, wynalazcy kremu Nivea. Temat: „Człowiek, który wymyślił Niveę”, a program przewiduje emisję filmu dokumentalnego pt. „Portret rodzinny na śnieżnobiałym tle” Wojciecha Królikowskiego.