Kobieta z dzieckiem na lewym ręku. Oboje ubrani w haftowane srebne koszulki, od pasa wdół nadzy. Na lewej wyciągniętej dłoni kobiety siedzi ptak. Napis Beata Ewa Białecka Obraz w ubraniu. Wernisaz 10.05.2024 g. 18.00. Wystawa 10 maja do 31 sierpnia 2024 r.

Beata Ewa Białecka „OBRAZ W UBRANIU”

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Beaty Ewy Białeckiej pt. „OBRAZ W UBRANIU”, który odbędzie się 10 maja 2024 r. o godz. 18.00.

Wystawa malarstwa Beaty Ewy Białeckiej to fascynującą podróż przez skrzyżowanie ikonosfery współczesności z ikonografią religijną. Artystka akcentuje relacje między kulturą popularną a sztuką wysoką, tworząc dzieła, które są zarówno nośnikiem pamięci kulturowej, jak i odzwierciedleniem współczesnych czasów.

Prace B. E. Białeckiej będąc nośnikami haseł reklamowych znanych marek odzieżowych, stają się punktem styku i komunikacji między światami sacrum a profanum. Poprzez tę interakcję, artystka zwraca uwagę na coraz głębsze zanurzanie się w kulturze konsumpcyjnej, zadając pytania o cierpienie związane z wiecznie nienasyconym pragnieniem nowości.

Kolejnym istotnym elementem w twórczości Białeckiej jest „ubieranie” obrazów, czyli nakładanie koszulek inspirowanych tradycją wschodnią, maryjnymi sukienkami, czy szatami liturgicznymi. Ten proces, łączący malowanie i haftowanie, staje się dla artystki medytacyjnym doświadczeniem, nadając obrazom wyjątkowy, niemal eschatyczny charakter, prowadzący widza w głąb duchowej rzeczywistości.

Wystawa bedzie prezentowana do 31 lipca b.r.

Beata Ewa Białecka — urodzona w 1966 roku w Mikołowie. Ukończyła Wydział Malarstwa Sztalugowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku. Nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie (1992), nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne (2007) oraz do Sovereign European Art Prize (2008). Otrzymała stypendium ASP w Krakowie (półroczna rezydencja, Syke, Niemcy [1991]), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999), Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2018), Marszałka Województwa Pomorskiego (2006, 2008, 2011, 2016, 2018).

PATRONAT HONOROWY

Herb powiatu tarnogórskiego - żółty orzeł z odjętym ogonem i nogami, a pod nim biała róża z czerwonym kielichem na niebieskim tle.

STAROSTA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO

Herb gminy Świerklaniec.

WÓJT GMINY ŚWIERKLANIEC

PATRONAT MEDIALNY

Czerwony napis Gwarek
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Napis Ślązag
Logo artpost, dwumiesięcznik kulturalny

Data

10/05/2024
Expired!

Czas

18:00

Koszt

wstęp wolny
Kategoria

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Następne wydarzenie