Zestaw czarno-białych zdjęć czterech Dam Śląskiej Arystokracji

Damy śląskiej arystokracji

Termin: 17 IX – 31 XII 2022

Wystawa prezentowana w ramach „Szlacheckiego weekendu” – edycja IX

Kurator: Anna Kempa-Gąsior

Organizator:
Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego

Patronat Honorowy:
Starosta Tarnogórski Krystyna Kosmala

O WYSTAWIE

Przynależność do szlachetnie urodzonych to nie tylko splendor i zaszczyty, ale także konieczność przestrzegania norm i rygorów obyczajowych. Te z kolei na przestrzeni wieków głęboko zakorzeniły przekonanie o zależności kobiet od mężczyzn zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.

W sposób naturalny nasuwa się pytanie: jak wielkimi indywidualnościami musiały być kobiety, które wyłamały się spod sztywnych ram konwenansów i swoimi dokonaniami, przedsiębiorczością oraz niebywałą inteligencją dorównywały, a nawet przewyższały męską część społeczeństwa? Z pewnością znajdziemy na nie odpowiedź podczas wystawy historycznej „Damy śląskiej arystokracji”, w ramach której ukazane zostanie 13 postaci oraz dokonań kobiet, w których żyłach – z jednym wyjątkiem – płynęła błękitna krew.

Wystawa da nam sposobność spotkania się z m.in. pisarkami (Waleską von Tiele-Winckler), działaczkami społecznymi (Matka Ewa), inwestorkami (Joanna von Schomberg-Godulla – z domu Gryczik, księżna Luiza Sułkowską), celebrytkami (księżna Daisy, Blanka de Paiva), a jednocześnie matkami, żonami czy też kobietami, które poświęciły swoje życie Bogu i bliźnim. One wszystkie, idąc pod prąd, realizowały postawione sobie cele z ogromną determinacją, dzięki czemu wyszły z cienia historii pisanej przez mężczyzn.

Tagi:

Data

17/09/2022
Expired!

Czas

17:30

Następne wydarzenie