Plakat do wydarzenia wystawa Katarzyny Bułki-Matłacz.

EKSPRESJA WYOBRAŹNI V – KATARZYNA BUŁKA-MATŁACZ

13 września o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny wernisaż Wystawy z cyklu „Ekspresja Wyobraźni” realizowany we współpracy z Muzeum Magicznego Realizmu — Ochorowiczówka w Wiśle.
Zaprezentujemy Państwu wystawę Katarzyny Bułki-Matłacz pt. „Na skrzydłach snów”.

Katarzyna Bułka-Matłacz na tle ściany z cieniem jednej z rzeźb.

Katarzyna Bułka-Matłacz – absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem profesorów: G. Zemły, J. Kucza, P. Gawrona, S. Kulona, J. Pastwy i T. Łodziany. W 1991 r. uzyskała tytuł magistra sztuki, a w 1996 otrzymała Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace stale są obecne w galeriach sztuki i muzeach w Polsce, Austrii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii i Niemczech
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International. Jest autorką kilkudziesięciu prestiżowych statuetek i nagród m. in. dla: Pulsu Biznesu (GAZELE BIZNESU), PAN, TVN, AXA, AIG, EBL, Kraft Foods, BRE Bank, Credit Suisse, Forbes. Jej liczne prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Twórczość Katarzyny Bułki Matłacz została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym:

– GRAND PRIX (złoty medal) na Salon d’Automne Coubron – Paris, za rzeźbę „Sen o Wenecji” (listopad – 2013 r.)
– Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim, za rzeźbę „Carmen”- 2012 r.
– Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.
– Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore — Paryż sierpień – 2017 r.)

Rzeźbiarka w swojej pracy korzysta z techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym. Wykorzystując obie te techniki, tworzy unikatowe rzeźby w brązie i szkle bogate w metafory i symbole. Każda rzeźba artystki jest dziełem niepowtarzalnym i oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, wykonanym z niezwykłą starannością i szacunkiem dla odbiorcy. Wyjątkowa relacja jaką artystka potrafi nawiązać z publicznością sprawia, że rzeźby te są doskonale przyjmowane na rynku sztuki w Polsce i na świecie.

Credo artystki:

„Staram się aby moje rzeźby miały strukturę kontemplacyjną, sprzyjającą medytacji i wnikliwszemu spojrzeniu w głąb siebie. W swoich pracach pragnę otworzyć przestrzeń dla doznań duchowych i drzwi do teatru wyobraźni, którego scena jest jak kosmos – nieskończona”


Od 13 września prace artystki można oglądać w Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu w Nakle Śląskim.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Starosta Powiatu Tarnogórskiego Adam Chmiel oraz Wójt Gminy Świerklaniec Grzegorz Zadęcki.

Wystawa „Na skrzydłach snów” będzie prezentowana do 13 października 2024 r.

WSPÓŁORGANIZATORZY

Logo Europejskiego Instytutu Promocji Sztuki
Logo Muzeum Magicznego Realizmu - Ochorowiczówka

PATRONAT HONOROWY

Herb powiatu tarnogórskiego - żółty orzeł z odjętym ogonem i nogami, a pod nim biała róża z czerwonym kielichem na niebieskim tle.

STAROSTA POWIATU TARNOGÓRSKIEGO
ADAM CHMIEL

Po prawej stronie niebieskimi i zielonymi literami widnieje napis "Świerklaniec Gmina z widokiem..." Po lewej stronie herb Świerklańca

WÓJT GMINY ŚWIERKLANIEC
GRZEGORZ ZADĘCKI

PATRONAT MEDIALNY

Logo Polskie Radio Katowice
:pgp nowe radio/88,7 FM Piekary
Czerwony napis Gwarek

MECENAT

Data

13/09/2024
Expired!

Czas

18:00

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Nakło Śląskie

Organizator

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Email
biuro.cekus@gmail.com

Współorganizatorzy

Europejski Instytut Promocji Sztuki
Strona WWW
http://eips.pl/
Muzeum Magicznego Realizmu - Ochorowiczówka
Strona WWW
http://ochorowiczowka.pl/

Następne wydarzenie